WhatsApp ‘ın şu an test aşamasında olan ve yakın bir gelecekte yayınlanması beklenen özelliği sayesinde yanlışlıkla ya da bilerek silinen fotoğraf ve videoları geri getirmek mümkün olacak. Bu özellik ilk etapta kulağa güzel gelse de bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Bakalım bu yeni özellik WhatsApp kullanıcılarını mutlu mu yoksa huzursuz mu edecek?

Silinen Fotoğrafları Geri Getirmek Mümkün Oluyor!

Dünyanın en popüler mesajlaşma servislerinden WhatsApp; kullanıcılarına, sildikleri fotoğraf ve videoları geri getirmelerini sağlayacak bir güncelleme sunmak için çalışıyor. Aslında bundan önce de bu özellik süreli olarak hem iOS hem de Android cihazlar için mevcuttu. İndirilmemiş bir dosya 30 gün kadar bekletildikten sonra siliniyordu. Ancak, uygulama bu özelliği biraz daha geliştirerek yayınlamanın peşinde. Bu özelliğin ilk etapta sadece Android kullanıcıları için sunulacağını da belirtelim.

Bu yeni özellik, akıllara “WhatsApp sildiğimiz fotoğraf ve videoları saklıyor mu?” sorusunu da getiriyor. Kısa bir süre önce yaşanan Cambridge Analytica skandalı, sosyal medya kullanıcılarını kişisel veriler konusunda ister istemez daha hassas ve daha şüpheci bir ruh haline soktu. Bu sebeplerle Amerika ‘da Facebook hesabını silenlerin sayısı sadece son birkaç hafta içinde 20 milyona yaklaştı. Şimdi de Facebook ‘un sahibi olduğu WhatsApp ‘ın bu türden bir yenilikle gündeme geliyor olması uygulama kullanıcılarını bir miktar huzursuz edecek gibi görünüyor. WhatsApp ‘ın henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadığını belirtmekte de fayda var.

Instagram Soru – Cevap Özelliğini Test Ediyor!

Facebook ‘un bünyesinde bulunan diğer bir uygulama olan Instagram da bugünlerde peş peşe yeni özellikler yayınlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde portre modu, yedekleme ve Nametags (İsim Etiketleri) gibi özelliklerle gündeme gelen uygulama şimdi de Q&A isimli bir çıkartmayı test ediyor. Hikayeler ‘de çıkartmalar arasına eklenecek bu yeni özellik sayesinde takipçilerinize sorular sorabileceksiniz. Verilen yanıtlar ise sadece soruyu soran kullanıcı tarafından görüntülenebilecek. Şu an test aşamasında olan ve tam olarak ne zaman yayınlanacağı bilinmeyen bu yenilik Hikayeler ‘deki etkileşimi ciddi oranda arttıracak gibi görünüyor.