Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcılarının canını sıkacak bir güncelleme yayınlamaya hazırlanıyor. WhatsApp yeni güncelleme ile birlikte uygulama kullanıcılarına reklam göstermeye başlayacak.

WhatsApp ‘tan Can Sıkan Yenilik!

WhatsApp durum güncellemeleri için reklam özelliğinin devreye alınacağı birkaç aydır konuşuluyordu. WABetaInfo ‘nun geçtiğimiz gün yayınladığı bir habere göre bu yenilik önümüzdeki günlerde hayata geçecek ve 450 milyonun üzerinde günlük aktif kullanıcısı bulunan durum güncellemelerinde reklam gösterilmeye başlanacak. Bu yenilik, Instagram Hikayeler ile aynı çalışma prensibine sahip olacak. Yani, kullanıcılar durum güncellemelerini peş peşe görüntülerken arada reklam içeriklerle karşılaşacaklar. Bu haberin ardından WABetaInfo, resmi Twitter hesabı üzerinden bir anket yayınladı ve takipçilerine “Durum güncellemelerinde reklam gösterilmeye başlandığında WhatsApp kullanmaya devam edecek misiniz?” diye sordu. Ankete katılanların %60 ‘ı Evet derken, %40 ‘lık bir kesim ise reklam özelliğinin ardından WhatsApp kullanmayı bırakacağını belirtti.

WhatsApp kullanıcılarını üzecek gelişme...

WhatsApp ‘ta Bir İstifa Daha…

 

Bu arada yedi yıldır WhatsApp ‘ta görev alan, uygulama Facebook tarafından satın alındığında pozisyonu değiştirilerek Facebook Operasyonuna kaydırılan Neeraj Arora geçtiğimiz gün şirketteki görevinden istifa ettiğini açıkladı. Arora, WhatsApp ‘ın kurucuları Brian Acton ve Jon Koum ‘un ardından, şirketten istifa eden üçüncü üst düzey yönetici oldu. İstifa duyurusuyla reklam haberlerinin peş peşe gelmesi ise bu iki olayın ilişkili olduğu şeklinde yorumlandı. Zira WhatsApp ‘ın kurucu kadrosunun gizlilik ve güvenlik politikalarında olduğu gibi, reklam konusunda da Facebook yönetimi ile başından beri çatışma yaşadığı biliniyor.

Facebook, 2014 yılında WhatsApp ‘ı satın aldığında; uygulamanın tamamen ücretsiz olarak yoluna devam edeceğini ve fonksiyonlar bakımından da şirketin sahip olduğu diğer uygulamalardan bağımsız olacağını açıklamıştı. Bu açıklamalar ilk etapta kullanıcıları memnun etse de zamanla kazın ayağının hiç de öyle olmadığı görüldü. WhatsApp ‘ın kurucularından Brian Acton, ilerleyen yıllarda şirketten istifa ederken Mark Zuckerberg ‘in planın en başından beri WhatsApp ‘a reklam almak olduğunu açıklamıştı. Diğer kurucu Jan Koum da geçtiğimiz Mayıs ayında istifasını vererek şirketten ayrılmıştı. Sonunda muradına ermeye çok yaklaşan Zuckerberg ‘in bu hamlesi bakalım kullanıcı tarafında nasıl bir karşılık görecek?