Dünyanın en popüler mesajlaşma ve görüntülü konuşma uygulaması olan WhatsApp geçtiğimiz günler ve haftalarda bir dizi yeni özellik yayınladı. Şimdi bu yeni özelliklere kısaca göz atalım…

  • WhatsApp ‘a eklenen yeni özelliklerin en çarpıcısı Durum Güncellemeleri özelliği oldu. Instagram ‘dan ve daha öncesinde Snapchat ‘ten de bildiğimiz Hikayeler özelliğinin WhatsApp uyarlaması olan özellik sayesinde kullanıcılar 24 saat sonra kendiliğinden silinecek fotoğraf, video ve GIF ‘ler paylaşabiliyor, bu görsellerin üzerine yazılar yazabiliyorlar. Durum güncellemelerinin kişi listenizde yer alan herkese görüneceğini hatırlatmakta fayda var. Facebook, benzer bir özelliği Günlük Durum adı altında Messenger ‘a da uyarlamış ve bu yeni özellik de geçtiğimiz günlerde ülkemizde yayına girmişti.
  • WhatsApp ‘ın diğer bir yeni özelliği ise kullanıcı güvenliği arttırmayı amaçlıyordu: İki adımlı oturum açma! Güvenlik ve gizliliğe önem veren kullanıcıların beğenisini kazanacak yeni özellikten yararlanmak için “Ayarlar” ardından da “Hesap” başlıklarına girmeniz ve “İki Adımlı Doğrulama” seçeneğine dokunmanız gerekiyor. Sonrasında talimatları takip ederek bir güvenlik kodu oluşturabilir ve aktif edebilirsiniz.
  • GIF ‘ler tüm sosyal medya uygulamalarında her geçen gün daha çok kullanılır hale geliyor. WhatsApp da bu yönelime ilgisiz kalmadı ve kısa bir süre önce GIF özelliğini yayınladı. Uygulamanın kamerasından yararlanarak kendi GIF ‘lerinizi yaratabileceğiniz gibi, önce “emoji” sonra da “GIF” düğmelerine basarak uygulama dışına çıkmak zorunda kalmadan GIF de arayabilirsiniz.
  • Çevrimdışı mesajlaşma özelliği de kullanıcıları memnun eden yeniliklerden biri oldu. Android kullanıcılarının bir süredir yararlanabildiği özellik artık iPhone kullanıcıları için de aktif. Yeni özelliğe göre artık iPhone sahipleri de çevrimdışıyken WhatsApp mesajları yazabiliyorlar. Cihaz internet bağlantısını sağladığında ise mesajlar otomatik olarak alıcıya ulaşıyor.
  • Bilindiği gibi WhatsApp ‘ta bir kerede en fazla 10 fotoğraf paylaşılabiliyordu. Yeni güncelleme ile birlikte bu sayı 30 oldu.

Facebook Yeniliklere Doymuyor!

Facebook son dönemlerde hem Instagram hem WhatsApp hem de Messenger için birçok yeni özellik geliştirdi ve sundu. Fakat son dönemlere damgasını vuran özellik ise Snapchat ‘ten kopyalanan Hikayeler özelliği oldu. Facebook, Snapchat ‘i kopya etmekle eleştirildiği bu özelliği farklı isimlerle bünyesinde bulunan tüm uygulamalara ekledi.