WhatsApp, iOS uygulamasını güncelleyerek kullanıcılarına iki önemli yenilik daha sundu! Bundan böyle,  kullanıcılar uygulama üzerinden şüpheli bir link aldıklarında WhatsApp tarafından uyarılacaklar. Öte yandan uygulama kullanıcılarının, aldıkları fotoğrafları bildirim merkezinde görüntülemeleri de mümkün olacak. WhatsApp ‘ın bugün itibariyle App Store ‘da yayınladığı 2.18.90 sürümüne biraz daha yakından bakalım…

WhatsApp 2.18.90 Sürümünde Yer Alan Yenilikler:

Şüpheli Link Özelliği

Bilindiği gibi WhatsApp uzunca bir süredir sahte içerik ve spam mesajlar konusuna odaklanmış durumda. Uygulamasını istenmeyen içeriklerden temizlemeyi başaramayan WhatsApp, kullanıcılarına daha güvenli bir platform sunma konusunda da kararlı görünüyor. Uygulamanın bulduğu son çare ise şüpheli linkler konusunda kullanıcıları uyarmak. Bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar şüpheli bir link aldıklarında uygulama tarafından uyarılacaklar.

Bildirim Genişletme Özelliği

WhatsApp ‘ta bir metin mesajı aldığınızda bu mesajı bildirim merkezinde görüntülemeniz ve hatta yanıtlamanız bile mümkün. Ancak bir fotoğraf ya da GIF aldığınızda, içeriği görüntülemek için sohbet ekranına gitmeniz gerekmekteydi. Bildirim Genişletme özelliği bu durumu ortadan kaldırıyor ve artık sohbet ekranına gitmek zorunda kalmadan WhatsApp üzerinden aldığınız fotoğraf ve GIF ‘leri görüntülemeniz mümkün oluyor.

Wallet Desteği

WhatsApp ‘ın bu sürümünde milyonlarca iPhone kullanıcısını sevindirecek bir özellik de yer alıyor. Uygulama artık Apple Wallet desteği sunuyor.

Durumlarda Profil Resmi

Bundan böyle herhangi bir kullanıcının Durum ‘u görüntülendiğinde, bu kullanıcının isminin yanında profil fotoğrafı da yer alacak.

Durum Arama Özelliği

Uygulamanın Durum sekmesinin üst kısmına eklenen bir arama çubuğu sayesinde Durum ‘unu görmek istediğiniz kişileri aratabileceksiniz.

WhatsApp şüpheli bir link aldıklarında kullanıcıları uyaracak.

Bu özelliklerden yararlanmak için iOS 8.0 ya da üzeri bir işletim sistemine sahip olmanız gerektiğini belirtelim. Gerekli işletim sistemine sahip olmanıza ve uygulamanızı son sürüme güncellemenize rağmen bu yenilikleri görüntüleyemiyorsanız bir süre beklemekten başka çareniz yok. Bu durumun sebebi; güncelleme ile gelen özelliklerin tüm cihazlara aynı anda ulaşmaması ve yeniliklerin kullanıcılara parça parça dağıtılması.

Öte yandan WhatsApp kısa bir süre önce yayınladığı bir blog yazısında, geçtiğimiz ay düzenlenen lansmanda tanıttığı WhatsApp Business için de testlerin başladığını duyurdu. Aralarında Netflix ve Uber gibi şirketlerin de bulunduğu 100 marka WhatsApp Business ‘in test aşamasına katılım sağlamış durumda…