Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp ‘ın iOS uygulamasında beklenmedik bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Sosyal medyada uygulama kullanıcılarının tepkilerine neden olan bu açığın sebebi ise platformun geçtiğimiz günlerde yayınladığı Face ID ve Touch ID özellikleri

WhatsApp Face ID & Touch ID Özelliklerinde Basit Hata…

Kısa bir süre önce ortaya çıkan bu güvenlik açığına göre; biyometrik güvenlik ayarı için “Hemen” dışında bir opsiyon seçildiyse kimlik doğrulaması yapmadan uygulamaya giriş yapmak mümkün olabiliyor. Uygulamanın biyometrik güvenlik ayarında “hemen” yerine “1 dakika” ya da “15 dakika” gibi opsiyonlar seçiliyse iOS paylaşım ekranında Touch ID ya da Face ID ile kimlik doğrulaması istenmiyor. iOS paylaşım ekranından ana sayfaya dönülmesi ve uygulamanın tekrar açılması durumunda da kimlik doğrulaması istenmiyor.

Bu hatanın WhatsApp ‘tan mı yoksa iOS işletim sisteminden mi kaynaklandığı henüz bilinmiyor. Ancak hatanın ortaya çıkmasında kısa bir süre sonra açıklama yapan bir WhatsApp sözcüsü, bu hatanın farkında olduklarını ve en kısa süre içerisinde çözmek için çaba harcadıklarını ifade etti.

Whatsapp'ın yeni özelliğinde can sıkan güvenlik açığı...

WhatsApp ‘ın Face ID ve Touch ID Özellikleri Nedir, Ne İşe Yarar?

WhatsApp, uzun zamandır beklenen Face ID ve Touch ID özelliklerini nihayet geçtiğimiz günlerde iOS kullanıcıları için devreye aldı. Peki bu özellikler nedir, ne işe yararlar?

Bu her iki özellik de kullanıcılara daha güvenli bir WhatsApp deneyimi sunmayı amaçlıyor. Touch ID sayesinde uygulamaya girişi parmak iziniz ile, Face ID sayesinde ise yüz tanıma özelliği ile şifrelemiş oluyorsunuz. Bu sayede telefonunuz başka birinin elinde de olsa bu kişinin WhatsApp sohbetlerinizi açması mümkün olmuyor. Özelliğin nasıl kullanıldığına gelirsek:

  • Uygulamaya giriş yaparak Ayarlar Hesap Gizlilik başlıklarını takip edin.
  • Sayfanın en altına inerek Ekran Kilidi başlığını dokunun.
  • Burada iPhone ‘unuzun modeline göre Face ID ya da Touch ID özelliklerinden birini seçebilirsiniz.
  • Aynı sayfanın alt kısmında da özelliğin ne zaman devreye gireceği ile ilgili kısım yer alıyor. Burada “Anında, 1 Dakika Sonra, 15 Dakika Sonra ya da 1 Saat Sonra” seçeneklerinden birini işaretleyebilirsiniz. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi şu an için Anında dışında seçeneklerin pek de doğru çalışmadığını unutmayın.