Android kullanıcılarının dikkatine! Bundan yaklaşık bir ay sonra, yani 12 Kasım günü WhatsApp ve Google, Android kullanıcılarının Google Drive ‘da depoladıkları eski sohbet yedeklerini silecek. Mobil cihazınızın belleğinde yer alan yedekleriniz ve sohbet geçmişleriniz ise bu durumdan etkilenmeyecek.

Uzun Süredir Güncellenmeyen Sohbet Yedekleri 12 Kasım ‘da Silinecek!

Öncelikle iOS kullanıcılarının endişe etmesini gerektiren bir durumun olmadığını belirtelim. iOS kullanıcıları yedekleme işlemleri için iCloud ‘u kullanıyorlar ve bu konunun tamamen dışındalar. Android kullanıcıları için ise durum şöyle: Google Drive ‘da yedeklenmiş ve fakat son bir yıl içerisinde hiç güncellenmemiş sohbet yedekleri 12 Kasım günü Google Drive ‘dan tümüyle silinecek. Eski sohbet yedeklerinin silinmesini istemeyen kullanıcılar 12 Kasım ‘a kadar bu yedeklerini güncellemek  durumundalar…

Google Drive ‘da Yedekleme ve Verilerin Silinmesi üzerine…

Google Drive ‘a yüklenen her dosya belli bir alan kaplar ve kalan depolama alanınızın azalmasına neden olur. Facebook ve Google arasında yapılan anlaşma ise WhatsApp yedeklerini bu kapsamın dışında tutuyor. Yani WhatsApp yedekleri herhangi bir kotaya tabi olmaksızın yedeklenebiliyor. 12 Kasım ‘da gerçekleşecek verilerin silinmesi durumu ise; sadece uzun zamandır Google Drive yedeklemesi yapmayan ve bir yıldan uzun bir süredir WhatsApp otomatik yedekleme ayarı kapalı olan kullanıcılar için geçerli. Veri kaybı yaşamak istemeyen kullanıcıların 12 Kasım ‘dan önce WhatsApp verilerini bir defa manuel olarak yedeklemeleri yeterli olacak. Bu işlemin nasıl yapıldığını görmek için yandaki bağlantıya tıklayabilirsiniz:  WhatsApp Google Drive yedeklemesi nasıl yapılır?

Uzun zamandır güncellenmeyen Google Drive yedekleri 12 Kasım'da silinecek!

2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında sosyal medya devi Facebook ‘a satılan WhatsApp, o günden beri düzenli olarak büyümeye devam etti. İlk gerçekleştiği günlerde bu satışın Mark Zuckerberg için ne kadar mantıklı olup olmadığı tartışılırken, aradan geçen yılların Facebook ‘un patronunu haklı çıkardığı görüldü. Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması konumundaki WhatsApp ‘ın toplam kullanıcı sayısı 1,5 milyarı çoktan aştı. Uygulamanın günlük aktif kullanıcı sayısı ise 450 milyon civarında. Uygulama, yeni eklenen özelliklerle gelişmeye ve her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşmaya devam ediyor. WhatsApp ‘ın en büyük rakibinin ise 1,3 milyar kullanıcı sayısıyla yine Facebook ‘a ait bir uygulama olan Messenger olması dikkat çekiyor.