WhatsApp ‘ın 2017 yılının başlarında kullanıcılarına sunduğu Hikayeler özelliği oldukça başarılı bir tablo çiziyor. Snapchat ‘ten kopyalanarak platforma eklenen Hikayeler ‘in kullanıcı sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

WhatsApp Hikayeler ‘in Günlük Kullanıcı Sayısı 450 Milyona Ulaştı!

Hatırlanacağı gibi; Facebook, 2016 yılının ortalarında Snapchat ‘in sevilen özelliği Hikayeler ‘i kopyalayarak Instagram ‘a adapte etmişti. Instagram Hikayeler ‘in kullanıcılar tarafından kısa bir sürede kabul görmesi Facebook ‘u cesaretlendirmiş olacak ki şirket, bu özelliği sahibi olduğu diğer üç büyük uygulamaya (Facebook, Messenger ve WhatsApp) da uyarlamaya karar verdi. 2017 yılının başlarında WhatsApp kullanıcılarının hayatına giren Hikayeler, o günden sonra sürekli olarak başarılarla büyümeye devam etti.

Özel mesajlaşma servisinin toplam kullanıcı sayısı 1,5 milyar civarında. Statista tarafından yayınlanan rapora göre WhatsApp Hikayeler ise günlük aktif kullanıcı sayısında 450 milyonu aşmış durumda. WhatsApp bu yanıyla, özelliğin oldukça popüler olduğu diğer iki büyük uygulama olan Instagram ve Snapchat ‘e büyük bir fark atmış gibi görünüyor. Zira, 2017 yılı sonunda paylaşılan verilere göre bu sayı Instagram Hikayeler için 300 milyon civarında.  Snapchat ise her iki rakibinin de büyük farkla gerisinde kalmış durumda. 2018 Birinci Çeyrek Gelir Raporu ‘na bakıldığında, özelliğin yaratıcısı olan Snapchat ‘in günlük aktif kullanıcı sayısı sadece 193 milyon! Aynı raporda dikkat çeken diğer bir konu da Snapchat ‘in büyüme oranındaki yavaşlama oldu. 2017 yılını 187 milyon günlük kullanıcıyla kapatan uygulama 2018 ‘in ilk çeyreğinde ancak %2,13 ‘lük bir büyüme gösterebildi. Bu rakam aynı zamanda şirket tarihinin en düşük değeri olarak kayıtlara geçti.

WhatsApp, Facebook ‘tan Daha Fazla Gelir Elde Etme Peşinde!

WhatsApp son dönemlerde test ettiği ve yayınladığı yeni özellikler ile dikkat çekiyor. Yeni özellikleri sayesinde; banka, havayolu ve mobil operatör markalarının dikkatlerini üstüne çekmeyi başaran uygulama kavuşacağı imkanlarla Facebook ‘tan daha fazla gelir elde etmenin planlarını yapıyor. Kulağa biraz şaşırtıcı gelse de WhatsApp ‘ın daha önce bunu başarmışlığı da var! Popüler uygulama 2014 Şubatında 19,3 milyar dolarlık geliriyle Facebook ‘u geride bırakmayı başarmıştı. Özellikle de şu an test aşamasında olan para transfer özelliğinin hayata geçmesi durumunda uygulamaya ciddi bir ivme kazandırabileceği tahmin ediliyor.