Son haftalarda birbirinden kullanışlı birçok yeni özellik yayınlayan WhatsApp yine kullanıcılarını memnun edecek bir yenilik üzerinde çalışıyor. Şu an Android Beta uygulamasında test edilen bu özellik sayesinde bilinmeyen numara derdi bir son buluyor. Özelliğe göre; uygulama kullanıcıları kayıtlı olmayan numaralardan gelen mesajların kimden geldiğini görebilecek.

Mesaj Gönderen Kullanıcıların Kimlik Bilgilerine Ulaşabileceksiniz!

Hatırlanacağı gibi, GetContact isimli bir uygulama ülkemiz kullanıcıları arasında oldukça popülerleşmiş fakat daha sonra güvenlik sebepleriyle uygulamaya erişim engellenmişti. Bu uygulama sayesinde arayan bir numaranın kime ait olduğunu ya da listemizde kayıtlı bir kişinin başkalarının cihazlarında ne gibi isimlerle kayıtlı olduğunu görebiliyorduk. Şimdi de WhatsApp buna benzer bir özellik yayınlamaya hazırlanıyor. WhatsApp, vCard adı verilen bir sistem sayesinde mesaj atan kişilerin kimlik bilgilerini sizinle paylaşabilecek. Yani artık karşınızdaki kullanıcının kimliğini öğrenmek için bu kişiyi cihazınıza kaydetmek zorunda kalmayacaksınız.

Bu kullanışlı özellik şu an için WhatsApp ‘ın Adroid Beta uygulamasında test ediliyor. Test sürecinin başarıyla tamamlanması durumunda ise özellik, yayınlanacak bir güncelleme ile tüm kullanıcılara açılacak. Fakat bunun ne zaman gerçekleşeceğini öngörmek malesef şu an için imkansız.

Bir Yenilik Haberi de Instagram ‘dan!

Facebook ‘un sahibi olduğu diğer bir uygulama olan Instagram da son günlerde peş peşe yeni özellikler yayınlamaya devam ediyor. Bilindiği gibi bu özelliklerin sonuncusu, portre modu adıyla da bilinen Odak özelliği olmuştu. Bu yenilikle kullanıcılarını memnun etmeyi başaran platformun şimdi de Hikayeler ‘e eklenecek yepyeni bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Instagram, geçtiğimiz günlerde 40.0 sürüm numarasıyla bir güncelleme yayınladı. Güncelleme açıklamasında yer verilen tek bilgi bazı hataların düzeltildiği ve uygulama içi bazı iyileştirmelerin yapıldığıydı. WABetaInfo ‘nun haberine göre ise bu güncellemenin içinde bir de hazırlık aşamasında olan yeni özellik gizliydi. Buna göre; Instagram, Hikayeler bölümüne yeni bir çıakrtma ekliyor. Bu çıkartmanın adı da Q&A. Bu çıkartma sayesinde takipçilerinize soru sorabilecek ve onlardan yanıtlar alabileceksiniz. Yanıtlar ise sadece soruyu soran kullanıcıya görünecek. Q&A çıkartmasına dokunduğunuzda içine sorunuzu yazabileceğiniz bir kutucuk belirecek. Bu kutucukta yer alacak metin ve arkaplan renklerini değiştirerek dilediğiniz gibi özelleştirip Hikayenizde payalaşabileceksiniz. Bu yeni özellik sayesinde hem kullanıcılar takipçilerinden fikir alabilecek hem de Hikayeler bölümünde etkileşim daha da arttırılmış olacak.