Bilindiği gibi WhatsApp ‘ın Beta sürümü, uygulamanın olası yeni özelliklerinin ilk olarak ortaya çıktığı ve test edildiği bir alan. Son dönemlerde sunulan; okundu bilgisi göndermeme ve Youtube videolarını sohbet ekranından ayrılmadan izleme gibi özellikler ilk olarak WhatsApp Beta kullanıcılarıyla buluşmuştu. Uygulamanın Beta sürümünde karşımıza çıkan son yenilik ise iletilen mesajlarla ilgili. Platform, bu mesajların nasıl görüneceğiyle ilgili küçük bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

İletilen Mesajların Görünümünde Değişiklik!

WhatsApp üzerinden aldığımız bir mesajı diğer kullanıcı ya da sohbet gruplarına iletme işlevine bir süredir sahibiz. Ancak, Android cihazlar için sunulan 2.18.179 Beta sürümünde bu mesajların görünümüyle ilgili bir değişikliğe gidildiğini görülüyor. Bu yeni özellikle ilgili paylaşılan ekran görüntüsünde iletim özelliği kullanılarak gönderilmiş bir mesajın üzerinde “forwarded” uyarısının yer aldığını görüyoruz. Bu sayede mesajı alan kişi, gönderiyi karşı tarafın mı yazdığını yoksa başka bir sohbetten mi ilettiğini kolayca anlayabiliyor. Kullanıcıların, iletim özelliği yerine kopyala – yapıştır yolunu seçerek bu yeni özellikten sıyrılması ise mümkün görünüyor. Yeni özelliğin tüm kullanıcılar için ne zaman yayınlanacağı ve hatta yayınlanıp yayınlanmayacağı bile şu an için bilinmiyor.

WhatsApp Beta'da yeni bir özellik ortaya çıktı!

WhatsApp kullanıcıları son dönemlerde birçok yeni özellikle tanıştılar. Bu özellikleri kısaca gözden geçirmek gerekirse:

  • WhatsApp, geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği ‘yle uyumlu olarak Hesap Bilgisi İsteme özelliğini kullanıcılarına sundu. Daha şeffaf ve güvenilir bir platform sunmayı amaçlayan bu yeniliğe “Ayarlar” bölümünde yer alan “Hesap” başlığından ulaşılabilir.
  • Android kullanıcılarının WhatsApp sohbetleri yoluyla aldığı fotoğraf ve videolar doğrudan cihaz galerisine kaydediliyordu. Uygulama geç de olsa Android kullanıcılarının bu sorununu çözdü. Sohbet yoluyla alınan medyaların kaydedilip kaydedilmeyeceğine artık kullanıcılar karar veriyor.
  • Son dönemlerde grup sohbetlerine eğilen platform bu alanda da birçok yeniliğe imza attı. Grup ayarlarından ulaşılabilecek bu yenilikler sayesinde kullanıcılar WhatsApp grup sohbetleri üzerinde daha fazla kontrol imkanına kavuştular.
  • Bilindiği gibi bir süre önce Youtube videolarını WhatsApp sohbet ekranından ayrılmadan oynatmayı mümkün kılan bir özellik yayınlanmış ve bu yenilik uygulama kullanıcıları tarafından beğeniyle karşılanmıştı. Sonunda Instagram videoları da bu özelliğe dahil edildi. Bu özellikle beraber hem WhatsApp kullanıcılarına daha fazla konfor sunulmuş, hem de Instagram etkileşimleri önemli ölçüde arttırılmış oldu.
  • Son dönemlerde yayınlanan WhatsApp özellikleri içinde belki de en dikkat çekici olanı ise Sesli Grup Görüşmeleri oldu. Yalnız bu özelliğin oldukça kısıtlı sayıdaki kullanıcılara sunulduğunu ve hala test aşamasında olduğunu da belirtelim.