Dünya çapında 150 milyona yakın abonesi olan Netflix, platformda yer alan içerikleri Instagram Hikayeler ‘de paylaşmayı sağlayan bir yenilik sundu. İki platform arasında köprü görevi görecek bu özellik Instagram kullanıcılarına daha eğlenceli paylaşımlar yapma imkanı sağlamasının yanında Netflix yapımları için de ciddi bir reklam potansiyeli taşıyor. Zira Instagram Hikayeler ‘in günlük kullanıcı sayısı 400 milyonu aşmış durumda. Son güncelleme ile şimdilik sadece iOS kullanıcılarına sunulan bu yeni özelliğin Android kullanıcılarına ne zaman dağıtılacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Instagram kullanıcıları günlük hayatlarına dair birçok ayrıntıyı Hikayeler üzerinden takipçileriyle paylaşıyorlar: Gezdikleri yerler, gittikleri restoranlar, dinledikleri müzikler gibi… Dizi ve filmler de bu paylaşımların önemli bir bölümünü oluşturuyor. Kullanıcılar sıklıkla, beğendikleri ya da hakkında yorum almak istedikleri bir diziyi Hikayeler ‘de takipçileriyle paylaşıyorlar. Popüler çevrimiçi yayın servisi Netflix bu durumu farketmiş olacak ki hem Instagram kullanıcılarının işini kolaylaştıracak, hem de kendisi için önemli bir reklam fırsatı sunacak bir özellik yayınladı.

Bir dizi ya da filmi Hikayeler ‘de paylaşmak isteyen kullanıcılar genel olarak bu yapımın afiş ya da posterini  internetten indiriyor ve Instagram ‘a yüklüyordu. Netflix ‘in sunduğu yenilik sayesinde ise tek tuşla dilediğiniz Netflix içeriğini Hikayeler ‘de paylaşabiliyorsunuz. Nasıl mı?

  • Hikayeler ‘de paylaşmak istediğiniz yapımın Netflix sayfasını açın.
  • Bu sayfada yer alan Paylaş butonuna basın ve açılan seçenekler arasından Instagram Hikayeleri ‘ni seçin.
  • Yapımın Hikayeler için ayarlanmış görseli karşınıza gelecek. Bu adımda Hikayeler ‘in araçlarından yararlanarak görseli istediğiniz gibi düzenleyebilir, bu dizi hakkında bir anket yapabilir ya da emoji kaydırıcı ile takipçilerinizin beğenisini ölçebilirsiniz.

Bu özellik şu an tüm iOS kullanıcıları için dağıtılmış durumda. Hikayeler ‘de Paylaş özelliğine henüz kavuşmadıysanız güncelleme yaparak siz de bu yeniliği kullanmaya başlayabilirsiniz. Resmi bir açıklama yapılmış olmasa da özelliğin kısa bir süre içerisinde Android işletim sistemleri için de sunulması bekleniyor.

Aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı aşan Instagram ‘da günlük 400 ‘u aşkın Hikayeler kullanıcısı bulunuyor. Netflix ‘in dünya çapındaki abone sayısı ise 150 milyon civarında ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor…