Facebook ‘a ait popüler anlık mesajlaşma uygulaması Messenger kısa bir süre önce yayınladığı bir güncelleme ile karanlık mod özelliğini kullanıcılarının hizmetine sundu. Peki, Messenger kullanıcılarının uzun bir zamandır bekledikleri karanlık mod özelliği nasıl kullanılır?

Karanlık Mod ‘u Aktifleştirmek için:

  • Öncelikle mobil cihazınız üzerinden Messenger uygulamasını açın.
  • Herhangi bir sohbet ekranını açın ve emojiler arasından bulduğunuz hilal şeklindeki ay simgesini karşı tarafa gönderin.
  • Bu emojiyi karşı tarafa gönderdiğinizde kısa bir animasyon devreye girecek ve ardından “Karanlık Modu Buldun” uyarısıyla karşılaşacaksınız.
  • Try it in Settings yazan butona basın ve yönlendirildiğiniz ekranda Karanlık Mod butonunu aktif hale getirin. Karanlık Mod özelliği artık kullanıma hazır!

Karanlık Mod sayesinde hem geceleri Messenger kullanmak daha kolay bir hal alıyor, hem de telefon şarjı daha uzun süre gidiyor. Karanlık Mod ‘un aktifleştirilmesi için neden böyle enteresan bir yöntem seçildiği ise merak konusu.

Karanlık mod özelliği nasıl kullanılır?

Instagram ve WhatsApp başta olmak üzere diğer popüler uygulama kullanıcılarının en fazla istedikleri özelliklerin başında da Karanlık Mod geliyor. Peki, bu her iki platform için de dönem dönem gündeme gelen özellikte son durum ne?

WhatsApp Gece Modu Test Aşamasında…

Geçtiğimiz Eylül ayında ortaya çıkan haberler WhatsApp ‘ın gece modu olarak da adlandırabileceğimiz karanlık mod özelliğini test ettiği yönündeydi. Uygulama kodlarını düzenli olarak inceleyen ve birçok yeni özelliği henüz hayata geçmeden önce duyuran teknoloji sitesi WABetaInfo, bu yeni özelliğe ait ekran görüntülerini de paylaşarak uygulama kullanıcılarının heyecanlanmasına sebep olmuştu. Hakkında şirket tarafından yapılmış resmi bir açıklama bulunmayan özellik zamanla unutulsa da, yine Facebook ‘a ait diğer bir uygulama olan Messenger ‘da yaşanan gelişme ile tekrar gündeme gelmiş oldu. Facebook ‘un, geliştirdiği bazı özellikleri birden fazla uygulamasında peş peşe yayınlıyor olması da bu özelliğin yakın bir gelecekte Instagram ve WhatsApp kullanıcılarına da sunulması yönündeki umutları arttırıyor.

Instagram için Chrome Eklentisi Mevcut…

Instagram ‘ı web üzerinden kullanmayı seven kullanıcılar için karanlık mod seçeneğinin mevcut olduğunu da belirtelim. Night Mode for Instagram ismiyle yayınlanan bu Chrome eklentisini mağazadan ücretsiz olarak indirmek de mümkün.