Facebook ‘a ait anlık mesajlaşma uygulaması Messenger ‘ın iOS için Lite sürümü sadece Türkiye ‘deki kullanıcılar için sunuldu! Şirket, kısa bir süre önce de Facebook Lite ‘ın iOS sürümünü Türkiye ‘ye açmıştı.

Facebook Lite ‘ın Ardından Messenger Lite da Yayında!

Messenger Lite ‘ın Android sürümü bundan yaklaşık 1,5 yıl önce Türkiye ‘deki kullanıcılarla buluşmuştu. Uygulamanın iOS için geliştirilen Lite sürümü de nihayet bugün itibariyle kullanıcıların beğenisine sunuldu. 140 MB boyutundaki ana versiyondan çok daha az veri kaybına neden olacak Messenger Lite ‘ın kapladığı alan ise sadece 10 MB. Lite versiyon, Messenger ‘ın en gerekli özelliklerini sunmaktan da geri kalmıyor. Messenger Lite ‘ta da arkadaşlarınıza ve sohbet gruplarına mesaj, fotoğraf, video ya da link göndermeye devam edebiliyorsunuz. Lite sürüm ayrıca sesli ve görüntülü görüşmeler yapmaya da olanak sağlıyor.

Şirket, bugün sunduğu Messenger Lite ‘ı şöyle açıklıyor:

  • Daha az veri kullanan, hızlı bir mesajlaşma uygulamasıdır.
  • Çabuk yüklenir. Boyutu 10 MB ‘tan azdır.
  • Daha az veri kullanır.
  • Hızlı yüklenir, verimli çalışır.
  • Arkadaşlarınızla özel olarak ya da gruplar halinde mesajlaşabilirsiniz.
  • Fotoğraf, video ya da bağlantılar gönderebilirsiniz.

iPhone ‘ların yanı sıra iPad ‘lerde de kullanılabilen Lite sürüm, en çok da eski cihazlara sahip olan ya da mobil internet paketleri sınırlı olan kullanıcıların işine yarayacak gibi görünüyor.

Facebook Lite da Yayında!

Bu hafta, iOS kullanıcılarını sevindiren diğer bir haber ise Facebook ‘a ait Lite sürümün de ilk olarak Türkiye ‘de sunulması oldu. Yıllar içinde birçok yeni özellik ve araçla giderek hantallaşan uygulama, neredeyse her hafta aldığı güncellemeler ile de kullanıcıların canını sıkıyordu. Sadece 5 MB indirme boyutuna sahip olan Lite sürüm iOS kullanıcılarının derdine derman olacak gibi görünüyor. Facebook ‘un temel özelliklerini sunmaya odaklanan bu sürüm, 2G bağlantıyla bile video izlenmesine olanak sağlıyor.

Lite sürüm konusunda Android cihaz kullanıcıları iOS kullanıcılarına göre biraz daha şanslı sayılabilirler. Zira Android kullanıcıları Facebook ‘un Lite sürümüyle 2015 yılında tanışmışlardı.