Instagram büyük bir hızla büyümeye devam ediyor! Uygulamanın aylık aktif kullanıcı sayısı geçtiğimiz Nisan ayında 700 milyon olarak açıklanmıştı. O günden beri kullanıcı sayısını 100 milyon daha arttırmayı başaran platform Eylül ayı itibariyle 800 milyonu aşmayı başardı. Büyüme ivmesini sürekli daha yukarılara taşıyan platformun 2018 yılı içerisinde 1 milyar kullanıcıya ulaşması pek de sürpriz olmaz!

Instagram Büyümeye Devam Ediyor!

İlk olarak 2010 yılında yayına giren Instagram, 2012 yılında Facebook Inc ‘e satıldığında platformun aylık aktif kullanıcı sayısı sadece 30 milyondu. Yıllar içinde sürekli olarak büyümeye devam eden uygulama bugün artık 800 milyon aylık aktif kullanıcı ve 500 milyon günlük kullanıcı sayılarıyla dünyanın en kalabalık sosyal medya platformları arasında.

Instagram, TechCrunch ‘a yaptığı açıklamada platformdaki reklamveren sayısının da 2 milyona ulaştığını, bu sayısının geçtiğimiz Mart ayında ise 1 milyon civarında olduğunu belirtti. Platformun dikkat çektiği diğer bir konu ise video içerikler oldu. Platform içerisindeki video içeriklerin oranında ciddi bir artış olduğu, kullanıcıların video izlemeye ayırdığı zamanda da geçen yıla oranla yüzde 80 ‘lik bir artış görüldüğü belirtildi. İlginç olan diğer bir nokta ise Instagram ‘ın büyüme hızının bir türlü düşmemesi. Platform, aylık aktif kullanıcı sayısını geçtiğimiz Nisan ayında 700 milyon olarak bildirmiş ve bu kullanıcıların 100 milyonunu son dört aylık zaman diliminde kazandığını açıklamıştı. Instagram yine bir öncekine yakın bir zaman diliminde aylık aktif kullanıcı sayısını 100 milyon daha arttırmayı başardı. Oysa kullanıcı sayısı bu kadar yükseklerdeyken, artış hızında bir düşme görülmesi beklenirdi. Platform gösterdiği bu etkileyici performansla 1 milyar kullanıcı hedefine acaba ne zaman ulaşabilecek? Açıkçası geçen senenin rakamları göz önüne alındığında Instagram ‘ın bu hedefe 2018 yılı içerisinde ulaşması pek de sürpriz olmaz gibi görünüyor.

Instagram ‘ın büyümesinde uygulamaya eklenen yeni özelliklerin etkisini de unutmamak gerekiyor. Özellikle 2016 Ağustos ‘unda Snapchat ‘ten kopyalanarak uygulamaya eklenen Hikayeler özelliğiyle birlikte platformun büyüme hızı da önemli ölçüde arttı. Instagram Hikayeleri ‘nin günlük kullanıcı sayısı bugün artık 250 milyon civarındayken, bu sayının özelliğin fikir babası olan Snapchat ‘te 165 milyon civarında kaldığını hatırlatmakta da fayda var.