1 milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en popüler platformlarından Instagram, kullanıcılarının uzun zamandır beklediği görüntülü görüşme özelliğini nihayet geçtiğimiz günlerde yayınladı. Bu özellikle beraber uygulamanın önemli bir eksiği de giderilmiş oldu. Şimdi, bu yeni özelliğin detaylarına ve nasıl kullanıldığına biraz daha yakından bakalım…

Instagram ‘da Görüntülü Görüşme Nasıl Yapılır?

Öncelikle, bu özellik yayına gireli birkaç günden fazla bir süre geçmiş olsa da görüntülü görüşme özelliğinin hala bazı Instagram hesapları için aktif hale gelmediğini belirtelim. Bu konuda, Instagram uygulamanızın en güncel sürüme sahip olduğundan emin olmak dışında yapabileceğiniz pek bir şey yok. Sürümünüz güncel ise size sadece beklemek kalıyor. Bilindiği gibi Instagram ‘ın çoğu yeni özelliği kullanıcılara parça parça ulaşılıyor. Peki, kısa bir süre içerisinde tüm kullanıcıların sahip olacağı bu yeni özellik nasıl kullanılıyor?

  • Öncelikle Instagram ana sayfanızın sağ üst köşesinde yer alan kağıt uçak simgesine dokunarak özel mesaj ekranına ulaşmanız gerekiyor.
  • Açılan ekranda görüntülü görüşme başlatmak istediğiniz arkadaşınızı seçin.
  • Sohbet ekranının yine sağ üst köşesinde yer alan kamera simgesine basın.
  • Görüntülü görüşme talebiniz arkadaşınız tarafından onaylandığında görüşmeniz başlayacaktır.

İlk kez sohbet edeceğiniz bir kullanıcıyla görüntülü görüşme başlatmanız mümkün değil. Yani görüşme başlamıyorsa sohbet ekranından ayrılmadan bu kullanıcıya birkaç kelimelik bir mesaj yazın. Görüntülü görüşme özelliğinden yararlanamıyorsanız bunun bir diğer sebebi de bu kullanıcıyla birbirinizin takip listesinde yer almamanız olabilir. Ancak takip ettiğiniz ve sizi takip eden kullanıcılarla görüntülü görüşme başlatabileceğinizi unutmayın.

Instagram ‘ın görüntülü görüşme özelliğinin grup konuşmaları için de uygun olduğunu bilmenizde fayda var. Buna göre dört kişilik konferans görüşmeler gerçekleştirmeniz mümkün. Ayrıca, özelliği kullanırken uygulama içerisinde gezinme şansına da sahipsiniz. Instagram, bu özelliği aktifleştirerek karşısında git gide daha zayıf düşen rakibi Snapchat ‘in elinden bir koz daha almış oldu. Zira, Snapchat ‘te olup Instagram ‘ın sahip olmadığı en işlevsel özelliklerden biri görüntülü konuşmaydı. Bu yeniliğin diğer bir dikkat çeken yanı ise, Facebook ‘un Messenger ve WhatsApp ‘tan sonra üçüncü büyük uygulaması olan Instagram ‘a da görüntülü görüşme özelliğini eklemesi oldu. Böylece Facebook ‘un tüm büyük uygulamaları artık bu özelliğe sahip…