1 milyarın üzerindeki kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Instagram sık sık yeni özelliklerle karşımıza çıkıyor. Platform, kullanıcılarının uzun zamandır beklediği Gece Modu konusunda ise bir türlü adım atmıyor. Neyse ki bir geliştirici, gece modu isteyen kullanıcıların imdadına yetişti ve Chrome ile uyumlu eklentiyi kullanıma sundu…

Chrome ‘a Instagram Gece Modu Eklentisi Geldi…

Birçok Instagram kullanıcısını memnun edecek bu eklenti Night Mode for Instagram ismiyle yayınlandı. Chrome eklenti mağazasından ücretsiz olarak indirilebilen bu eklenti sayesinde Instagram ‘a yepyeni bir görüntü kazandırmanız mümkün. Renk düzenlemesi oldukça başarılı olan gece modunun sorunsuz bir şekilde çalıştığını da söyleyebiliriz.

Twitter, bundan yaklaşık iki sene önce mobil uygulaması için, geçtiğimiz sene de nihayet masaüstü arayüzü için gece modunu yayınlamış ve kullanıcıların beğenisini kazanmıştı. Tumblr, Telegram, Discord ve Skype gibi popüler uygulamaların da karanlık moda sahip olması Instagram kullanıcılarında da aynı beklentiyi yaratıyor. Instagram kullanıcılarının çok büyük bir kısmının mobil uygulamayı kullandığını göz önünde bulundurursak web arayüz için yayınlanan gece modunun birçok kullanıcı için pek de fark yaratmayacağını söyleyebiliriz.

Instagram için Video Etiketleme Özelliği Yolda!

Instagram ‘da fotoğraf etiketleme özelliği uzunca bir süredir mevcut. Şu an test aşamasında olan ve sadece kısıtlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılabilen özelliğe göre, yakın bir gelecekte Instagram ‘da video etiketlemek de mümkün olacak.

Fotoğraf etiketleme ile aynı çalışma prensibine sahip olması beklenen video etiketleme özelliğinin platformdaki etkileşimi de önemli ölçüde arttırması bekleniyor. Bu yeni özellikle birlikte, videoların sol alt köşesine View Tagged People (Etiketlenmiş İnsanları Göster) şeklinde bir buton eklenecek ve bu butona basıldığında o videoda etiketlenmiş kullanıcıların tam listesini görmek mümkün olacak. Video etiketleme özelliğinin e – ticaret alanında da yepyeni olanaklar yaratması bekleniyor. Örneğin; Instagram videolarına kişi etiketlerine benzer şekilde alışveriş etiketleri eklemek de mümkün olabilir.

Instagram, fotoğraf etiketleme özelliğini bundan tam 6 sene önce yayınlamıştı. Platformun, aynı özelliği video içeriklere uyarlamakta neden bu kadar geciktiğini anlamak ise pek mümkün değil.