Hatırlanacağı gibi Instagram geçtiğimiz Ekim ayında Hikayeler için anket özelliğini yayınlamış ve bu yenilik uygulama kullanıcılarından tam not almıştı. Instagram ‘da daha popüler paylaşımlara sahip olmak ve daha fazla kullanıcıya ulaşmak için etkileşimin ne kadar önemli olduğunu bilen Instagram hesapları bu özelliği ilk günden itibaren etkin şekilde kullanmaya başladılar. Peki, Instagram’da anket nasıl yapılır?

Hala Kullanmayanlar için: Instagram’da Anket Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle Hikayeler kamerasını açın. Bunun için Haber Kaynağındayken parmağınızı sağa kaydırmanız ya da arkadaşlarınızın Hikayelerinin yer aldığı bölümde bulunan kendi profil fotoğrafınıza dokunmanız yeterli.
  • Bir fotoğraf çekin ya da kütüphanenizden bir fotoğraf seçin. Bu fotoğraf anketinizin arka planında yer alacak.
  • Ekranın sağ üst köşesinde bulunan Çıkartmalar simgesine dokunun ve açılan çıkartmalar içinden ANKET yazılı olanı seçin.
  • “Soru sor…” bölümüne anketini yapmak istediğiniz soruyu yazın. Daha sonra da hemen altında yer alan şıkları düzenleyin. Şıklarda herhangi bir değişiklik yapmazsanız şıklar anketinizde Evet ve Hayır olarak yer alacaktır.

Anket sorusunu ve şıkları fotoğrafın üstünde dilediğiniz gibi konumlandırabileceğinizi ve istediğiniz kadar büyütüp küçültebileceğinizi unutmayın. Anketinizi kimlerin görüntülediğini ve anket sonuçlarını da kendi Hikayenize girerek görebilirsiniz.

Instagram ‘ın Anket Özelliği Neden Önemli?

Instagram, bundan yaklaşık bir sene önce Snapchat ‘ten kopyaladığı Hikayeleri kullanıcılarına sunmuş ve çok kısa bir süre içinde de Instagrammer ‘lardan oldukça pozitif bir geri dönüş almıştı. Uygulama, Hikayeleri sürekli olarak yeni özellik ve araçlarla geliştirmeye ve büyütmeye devam etti. Hikayeler bugün artık günlük kullanıcı sayısında 300 milyon barajını geride bırakmayı başarmış durumda. Platformda kapladığı alan ise her geçen gün daha da büyüyor. Özellikle konum ve etiket bazlı Hikaye arama özelliklerinin platforma eklenmesinden sonra Hikayeler önemli bir etkileşim aracı halini aldı. Dikkat çekici Hikayeler her gün binlerce Instagram hesabının diğer kullanıcılarca keşfedilmesini sağlıyor. Anket özelliği tam da burada devreye giriyor. Akıllıca kurgulanmış bir anketli Hikaye size; hem diğer kullanıcıların ilgisini çekme, hem de ankete katılmaları halinde paylaşımınızın etkileşimini yükseltme konusunda yardımcı olur. Bu sayede Hikayenizin Keşfet sayfasına düşme olasılığı da artar.