Instagram, uzun zamandır beklenen video etiketleme özelliğini yayınlamaya hazırlanıyor. Şu an test aşaması süren ve kısıtlı sayıdaki kullanıcı tarafından kullanılabilen bu özelliğin kısa bir süre içerisinde tüm kullanıcılar için yayınlanması bekleniyor. Böylece platform, fotoğraf etiketleme özelliğinden tam altı sene sonra video etiketleme özelliğine de kavuşmuş olacak…

Video Etiketleme Özelliği için 6 Sene Beklendi…

Instagram kullanıcılarının uzun zamandır beklediği özellik sonunda yayınlanıyor. Test aşamasının sonuna gelinen özellik sayesinde aynı, fotoğraflarda olduğu gibi bir videoda yer alan kişileri de etiketlemek mümkün oluyor. Instagram, fotoğraflar için etiketleme özelliğini ilk olarak 2013 yılında aktifleştirmişti. Aradan geçen zamanda video içeriklerin platform içindeki ağırlığı giderek artmaya başladı. Buna bağlı olarak video içeriklerle ilgili birçok yeni özellik de yayınlandı. Fakat, neden olduğu bilinmez, Instagram bu basit ihtiyacı gidermek için tam 6 yıl bekledi…

Video Etiketleme Özelliği Nasıl Kullanılacak?

Bu yeni özellik, fotoğraf etiketleme özelliğiyle aynı çalışma prensibini paylaşıyor. Videoların sol alt köşesine eklenen Etiketlenmiş Kullanıcıları Göster (View Tagged People) butonu ile ise bir videoda etiketlenmiş kişilerin tam listesini görebiliyorsunuz.

Bu yeni özelliğin video içeriklerin etkileşimine pozitif bir etki yapacağı söylenebilir. Özelliğin geliştirilmesi e-ticaret alanında da yepyeni fırsatlar yaratabilir. Bilindiği gibi, uzunca bir süredir Instagram fotoğraflarına kişi etiketlerine benzer şekilde alışveriş etiketleri de eklemek mümkün. Aynı özelliğin video içeriklere uyarlanması markaları oldukça memnun edecektir.

Instagram video etiketleme özelliği yayına giriyor.

Emoji Kısayolları da Yayında!

Öte yandan Instagram kısa bir süre önce Mayıs ayından beri test ettiği emoji kısayolları özelliğini de tüm kullanıcılar için aktifleştirdi. Hem iOS hem de  Android işletim sistemine sahip cihazlar için yayınlanan bu yeni özellik sayesinde Instagram paylaşımlarına emojili yorumlar bırakmak eskisine oranla daha hızlı ve pratik bir hal alıyor.

Yeni özellikle birlikte, en sık kullanılan birkaç emoji yorum yazılan kısmın hemen üzerinde sıralanıyor. Bu emojilerden birine dokunarak oldukça pratik bir şekilde yorum bırakabiliyorsunuz. Özellikle de Instagram ‘da birçok kullanıcının sadece emojilerden oluşan yorumlar yaptığını düşünürsek bu yeni özellik milyonlarca kullanıcıyı memnun edecek gibi görünüyor.