Instagram ‘dan sürpriz bir özellik daha mı geliyor? Gelişmeler uygulama kullanıcılarının oldukça yakın bir gelecekte görüntülü ve sesli arama özelliğine kavuşabileceklerini gösteriyor. Bu bilgiye ulaşılmasını sağlayan ise APK (Android Application Package) dosyasında yer alan ikonlar oldu. Geliştiriciler tarafından detaylı bir şekilde incelenen APK ‘de video ve sesli aramalar için eklenmiş ikonlara rastlandı. Bu özelliğin yayınlanmasının ardından Facebook ‘a ait üç büyük uygulama da (Messenger, WhatsApp ve Instagram) sesli ve görüntülü arama özelliğine kavuşmuş olacak. Bu yeni özelliğin uygulama kullanıcıları tarafından memnuniyetle, rakip uygulama Snapchat tarafından ise tedirginlikle karşılanacağını tahmin etmek de pek zor değil. Zira sesli ve görüntülü arama özelliği Snapchat ‘i Instagram ‘dan farklı kılan ender özelliklerden biri olarak görülüyor.

Messenger ve WhatsApp ‘ın Ardından Sıra Şimdi Instagram ‘da!

Facebook, sahibi olduğu Messenger ve WhatsApp ‘tan sonra görüntülü ve sesli arama özelliğini şimdi de Instagram için yayınlamaya hazırlanıyor. Bu gerçek, geliştiriciler tarafından geçtiğimiz gün ortaya çıkarıldı. APK dosyalarını inceleyen geliştiriciler görüntülü ve sesli arama ikonlarıyla karşılaştılar. Bu ikonlar “call.png”, “video_call.png” ve “action_call.png” gibi isimler taşıyordu. Bu ikonların APK içerisine eklenmesi yeni özelliğin oldukça yakın bir zamanda yayınlanabileceğini gösteriyor.

 

Direct Yeni Araçlarla Gelişiyor!

Instagram ‘ın özel mesajlaşma servisi Direct ‘e eklenmesi beklenen özellik uygulama kullanıcılarını hayli memnun edecektir. Hatırlanacağı gibi Direct ‘e geçtiğimiz günlerde başka bir yeni özellik daha eklenmişti. Bu özellik özel mesaj yoluyla bir fotoğraf gönderdiğimizde karşı tarafın bu fotoğrafı kaç defa görüntüleyebileceği konusunda bizlere üç seçenek sunuyordu: Bir kez görüntüle, yeniden oynatmaya izin ver, sohbette tut. Bir kez görüntüle ve yeniden oynatmaya izin ver opsiyonları seçilerek gönderilen fotoğrafın ekran görüntüsü alındığında ise Instagram göndericiye bir bildirim gönderiyor. Ancak bu özellik Instagram ‘ın masaüstü uygulamasına gelmemiş gibi görünüyor.

Instagram ‘ın Masaüstü Uygulamasında Açık mı Var?

Instagram ‘ın Internet Explorer ile indirilen  masaüstü uygulamasında bu konuda bir açık görünüyor. Stalker ‘lara iyi haber şeklinde yorumlanabilecek bu açığa göre masaüstü uygulamasında ekran görüntüsü alırsanız göndericiye bildirim gitmiyor. Instagram ‘ın bu konuya kısa süre içinde önlem alması bekleniyor.