Dünyanın en popüler görsel paylaşım platformu Instagram, özellikle de sık paylaşım yapan kullanıcılarını oldukça memnun edecek bir özellik sunmaya hazırlanıyor. Şu an test aşamasında olan yeni özellik sayesinde Instagram kullanıcıları gönderilerinin zamanlamasını ayarlayabilecek. Yani önceden hazırlanmış gönderiler, kullanıcının dilediği gün ve saatte uygulama tarafından otomatik olarak paylaşılacak. Bu yeni özelliğin ilk etapta sadece işletme hesapları tarafından kullanılabileceği, 2019 yılı itibariyle ise tüm hesaplar için aktif olacağı belirtiliyor.

Aktif ve popüler bir Instagram hesabına sahip olmanın ilk şartı sık ve düzenli paylaşım yapmak! Ancak bu şartı yerine getirmek her zaman kulağa geldiği kadar basit olmuyor. Kullanıcıları için bu işi kolaylaştırmak isteyen Instagram ‘ın özellikle de fazla takipçiye sahip sayfalar ve işletme hesapları için iyi bir haberi var.  Geliştirilen Instagram Graph API sayesinde Instagram profillerinden yapılan paylaşımlar programlanabilecek. Bu sayede Hootsuite ve SocialFlow gibi sosyal medya yazılımları her zaman olduğundan daha işlevsel hale gelecek. Hootsuite CEO ‘su Ryan Holmes, gönderi zamanlama özelliğinin 16 milyondan fazla müşterilerinin temel taleplerinden biri olduğunu belirtti. Holmes, yeni API sayesinde sosyal medya yöneticilerinin onlarca farklı Instagram hesabını oldukça pratik ve güvenli bir şekilde kontrol edebileceklerini ifade etti.

Instagram ‘a Görüntülü Arama Özelliği!

Yeni özellikleriyle sürekli olarak gündemde kalmayı başaran Instagram ‘ın önümüzdeki dönemlerde sunmaya hazırlandığı diğer bir yeniliğinin ise görüntülü arama özelliği olduğu konuşuluyor. WABetaInfo ‘nun paylaştığı habere göre; uygulamanın kullanım amacında önemli değişikliklere yol açabilecek bu yeni özellik Instagram ‘ın beta versiyonunda ortaya çıktı. Ancak ifade edilene göre uygulama yeni özelliğin test aşamasının henüz çok başlarında. Bu özelliğin tamamlanıp yayınlanması durumunda ise Facebook ‘a ait üç büyük uygulama da (Messenger, WhatsApp ve Instagram) görüntülü arama özelliğine kavuşmuş olacak. Bu haber aynı zamanda iki yıldır Instagram ile bir savaş içerisinde bulunan Snapchat ‘i de yakından ilgilendiriyor. Zira, Instagram tarafından önemli özellikleri bir bir kopya edilen Snapchat ‘in şu an için rakibinden en temel farkı görüntülü arama özelliği olarak görülüyor.