700 milyonun üzerindeki kullanıcı sayısıyla en popüler görsel paylaşım platformu konumunda bulunan Instagram, kullanıcılarını oldukça memnun edecek bir yenilik üzerinde çalışıyor. Bilindiği gibi Instagram ‘da herhangi bir paylaşım tuşu bulunmuyor, kullanıcılar başka bir kullanıcının gönderisini paylaşmak istediklerinde ya ekran görüntüsü almak ya da Repost gibi üçüncü parti uygulamaları kullanmak durumunda kalıyordu. Instagram ‘ın uygulamaya eklemeye hazırlandığı bir buton sayesinde başkalarının gönderilerini Hikayeler ‘inizde kolayca ve üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duymaksızın paylaşabileceksiniz. Önceki gün Twitter ‘da paylaşılan ekran görüntüleriyle ortaya çıkan yeniliği Instagram cephesi de doğrulamış bulunuyor. Şimdilik sınırlı sayıda kullanıcı üzerinde test edilen özellik yakın bir gelecekte tüm kullanıcıları kapsayacak biçimde uygulamaya eklenebilir.

Başkalarının Gönderileri Hikayelerde Paylaşılabilecek…

Başka kullanıcıların gönderilerini Hikayeler ‘de paylaşmayı sağlayan bu buton herkese açık profil kullanan ve fakat gizliliğe de önem veren kullanıcıları biraz rahatsız edebilir. Bu kullanıcılara daha huzurlu bir Instagram deneyimi sunmak adına uygulamanın ayarlar bölümüne bir seçenek ekleyeceği, dileyen kullanıcıların bu özelliği kapatabileceği de söylenenler arasında. Bu yeni özelliğe henüz kavuşmamış kullanıcılar uygulama güncellemelerinin yanı sıra hesap ayarlarını da kontrol edebilir.

Regram Özelliği Rafa mı Kalktı?

Hatırlanacağı gibi bundan birkaç ay önce Instagram ‘ın Regram isimli bir yeni özellik üzerinde çalıştığı konuşuluyordu. Bu yeni özellik Instagram ‘da başkaları tarafından paylaşılan gönderileri tek bir tuş yardımıyla paylaşmayı sağlayacaktı. Şimdi bahsedilen yenilikten farklı olarak bu paylaşım Hikayeler ‘e değil Haber Akışına düşecekti. Testlerin üzerinden bir hayli zaman geçmesine rağmen Regram özelliğinin hala yayınlanmamış olması, özelliğin rafa mı kalktığı sorularını akla getiriyor. Çünkü öyleyse, şu an test edilen ve yakında yayınlanacak bu son yenilik oldukça rağbet görse de kullanıcıların Repost gibi üçüncü parti uygulamalara duyduğu ihtiyacı tam olarak ortadan kaldırmayacaktır.

Görüntülü Arama Özelliği de Yolda!

Uygulamanın yakın bir gelecekte yayınlaması beklenen bir diğer özelliği de görüntülü arama. WABetaInfo ‘nun haberine göre bu yenilikle Instagram, Snapchat ‘in son kozunu da elinden alabilir. Zira, önemli özellikleri bir bir kopya edilen Snapchat ‘i şu an için Instagram ‘dan ayıran en önemli özelliği görüntülü arama olarak görülüyor.