Instagram ‘ın video sürelerini uzatmaya yönelik bir özellik sunacağını geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık. Popüler teknoloji sitesi Techcrunch ‘a göre bu özelliğin sunulacağı tarih de belli oldu! Beklentiler karşılanırsa 20 Haziran ‘dan itibaren süresi 60 dakikaya varacak videoları Instagram ‘da paylaşmak mümkün olacak. Platformun, yeni özelliğiyle birlikte, kullanıcı sayısının 1 milyarı aştığını da duyurması bekleniyor.

Instagram Videolarının Süresi Uzuyor!

Bilindiği gibi Instagram, 2010 yılında yayına girdiğinde sadece bir fotoğraf paylaşım platformu olarak sunulmuştu. 2012 yılında Facebook tarafından satın alınan platform 2013 yılında ise ilk defa video içerikler paylaşılmasını sağlayan bir özellik paylaştı. İlk etapta izin verilen maksimum video süresi ise sadece 15 saniye ile kısıtlıydı. Zaman içerisinde, Instagram ‘ın video içeriklere daha fazla önem vermeye başlamasıyla izin verilen süre 60 saniyeye uzatıldı. 20 Haziran günü yayınlanacak bir güncellemeyle ise bu süre 60 saniyenin çok daha ötesine geçebilecek. Uygulama kullanıcıları, süresi 1 saatin altındaki videolarını platformda paylaşma imkanına kavuşacaklar.

Videolara Link Vermek de Mümkün Olacak!

Instagram yeni özellikle birlikte; süresi 60 saniyeyi aşan, 4K, tam ekran ve dikey olarak yönlendirilmiş videolar paylaşılmasına imkan tanıyacak. Öte yandan kullanıcılar Instagram videolarına link ekleme şansına da sahip olacaklar. Bu özellik en çok da e-ticaret yapan hesapları mutlu edecek gibi görünüyor. Uzayan video süreleri birçok Instagram kullancısına da yepyeni imkanlar tanıyacak. Özellikle içerik oluşturucuların yakın bir gelecekte Instagram videolarından para kazanmaya başlamaları gayet olası görünüyor.

Instagram videolarının süresi 60 dakikaya uzuyor!

@mention Sharing Özelliği de Yayında!

Son dönemlerde video içeriklere ağırlık vermeye başlayan Instagram, sevilen özelliği Hikayeler ‘i  geliştirmeyi de ihmal etmiyor. Platform geçtiğimiz günlerde, Hikayeler kullanıcılarını oldukça memnun edecek bir repost özelliğini devreye aldı. @mention Sharing ismi verilen bu yeni özellik sayesinde sizden bahsedilen bir Hikayeyi siz de kolayca Hikayelerinizde paylaşabiliyorsunuz. Bu özelliğin yayınlanmasından önce bu işlem sadece ekran görüntüsü alarak ya da üçüncü parti repost uygulamaları edinerek mümkün olabiliyordu. Bu yeni özelliğin, uygulama kullanıcılarının işlerini bir hayli kolaylaştırmasının yanı sıra Hikayeler etkileşimini de önemli ölçüde arttırması bekleniyor.