Instagram, Microsoft Store ‘daki uygulamasını geçtiğimiz gün güncelledi. Yeni güncellemeden Windows 10 ‘un mobil sürümüne sahip kullanıcılar için ise kötü haber çıktı. Instagram, masaüstü kullanıcıları için yeni özellikler yayınlarken, mobil kullanıcılar için uygulama desteğini sonlandırdı.

Instagram, Windows 10 ‘un Mobile Versiyonuna Veda Etti!

Windows 10, masaüstü uygulamasıyla gayet başarılı bir görüntü verse de aynı şeyi mobil uygulaması için söylemek malesef pek mümkün değil. Pazar genelinde başarısız bir grafik çizen Windows 10 Mobile için artık Microsoft da pek ısrarcı görünmüyor. Windows 10 Mobile işletim sistemini, akıllı cihaz kullanıcıları için çekici olmaktan uzak tutan sebepler arasında; uygulama desteğinin yetersiz, cihaz yelpazesinin dar oluşu ve kullanıcı dostu olmayan arayüzü sayılabilir. Tüm bu gerçekler ışığında sonunda Instagram da en son yayınladığı 30.1569.12133.0 güncellemesiyle platforma veda etti. Bu güncelleme masaüstü uygulaması için bazı yeni özellikler getirse de cep telefonunda bu işletim sistemini kullanan kullanıcılar artık Microsoft mağazasından Instagram uygulamasını indiremeyecekler.

Windows 10 masaüstü uygulamasında Instagram hala mevcut!

Instagram ‘da Yeni Özellikler Yolda!

Öte yandan Instagram birçok yeni özelliği de aynı anda test etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde portre modu olarak da bilinen Odak özelliğini sunarak kullanıcılarının yüzünü güldürmeyi başaran platform şu an hangi yeni özellikler üzerinde çalışıyor? İlerleyen günlerde Instagram kullanıcılarını neler bekliyor? Şimdi, kısa bir süre içerisinde platforma eklenmesi beklenen yeni özelliklere kısa bir bakış atalım…

  • Q&A Çıkartması: Instagram ‘ın birkaç gün önce yayınladığı güncellemesinde ipuçları ortaya çıkan özellik sayesinde kullanıcılar Hikayeler üzerinden takipçilerine sorular sorabilecek. Takipçilerin verdiği yanıtlar ise sadece soruyu soran kullanıcı tarafından görüntülenebilecek. WABetaInfo ‘nun ortaya çıkarttığı bu özellik Hikaye etkileşimini önemli ölçüde arttırabilecek potansiyele sahip.
  • Yedekleme Özelliği: Detayları henüz net olarak paylaşılmayan yedekleme özelliğinin Facebook ‘takine benzer bir yapıda olması bekleniyor. Kullanıcılar için oldukça faydalı olacak bu özellik için geç kalındığı bile söylenebilir.
  • Nametags: Instagram ‘ın son Snapchat kopyası da Nametags ya da Türkçe ismiyle İsim Etiketleri olacak gibi görünüyor. Bu özellik sayesinde diğer kullanıcıları takip etmek ve bir Instagram hesabının tanıtımını yapmak çok daha kolay bir hal alacak.