Sosyal medya devi Facebook ‘un kurucusu ve CEO ‘su Mark Zuckerberg ‘in Facebook, WhatsApp ve Instagram mesajlarını tek platformda toplamayı planladığı iddia edildi. Dünyaca ünlü New York Times gazetesinin haberleştirdiği iddiaya göre bu yeniliğin 2020 yılının başlarında hayata geçmesi planlanıyor.

Tüm Mesajlar Tek Platformda Toplanacak…

New York Times gazetesinin, şirkete yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre; üç büyük platform arasındaki mesaj entegrasyon sistemi üzerinde uzun zamandır çalışılıyor. Peki bu yenilik hayata geçtiği taktirde kullanıcılara ne getirecek?

Üç büyük uygulama arasında mesaj entegrasyonunun tamamlanması durumunda; aynı platformda profiliniz olmasa da istediğiniz kullanıcıya mesaj atabileceksiniz. Bir örnek vermek gerekirse; sadece Instagram hesabı bulunan bir kullanıcı sadece Facebook hesabı olan bir kullanıcıya mesaj atabilecek. Bu yeni sistemde de tüm mesajlar uçtan uca şifrelenecek. WhatsApp ‘ın da uzun zamandır kullandığı uçtan uca şifreleme sistemi sayesinde iki kişi arasındaki bir sohbetin katılımcılar haricindeki kişiler tarafından görüntülenebilmesi engellenecek. Bu yeniliğin bundan yaklaşık bir yıl sonra, 2020 yılının başlarında hayata geçmesi bekleniyor.

Facebook, Instagram ve WhatsApp mesajları tek platformda toplanıyor...

Instagram ‘dan Yeni Özellikler…

Instagram kullanıcıları kısa bir süre önce iki yeni özelliğe daha kavuştular. Bunların ilki; aynı gönderiyi bir kerede birden fazla hesapta paylaşmayı sağlayan çoklu paylaşım özelliği. Bu özellik en çok da işletme hesaplarının ve sayfaların işine yarayacak gibi görünüyor. Instagram kullanıcılarına sunulan diğer özellik ise Netflix ile Instagram Hikayeler arasında bir köprü kuruyor. Netflix ‘e eklenen “Hikayaler ‘de Paylaş” butonu sayesinde Netflix ‘te yer alan dizi ve filmleri tek tuşla Hikayeler ‘de paylaşmak mümkün oluyor.

Çoklu Hesapta Paylaşım Özelliği:

Instagram, uzun bir zamandır çoklu hesap özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde kullanıcılar aynı cihaz üzerinde birden fazla Instagram hesabı yönetebiliyorlar. Kullanıcılar bu şekilde tam 5 hesapta oturum açabiliyor ve bu hesaplar arasında kolayca geçiş yapabiliyorlar. Platformun kısa bir süre önce sunduğu yenilik ise bu özelliği bir adım daha ileri taşıyor ve bu hesaplarda aynı anda paylaşım yapmayı mümkün kılıyor. Buna göre; bir gönderiyi düzenledikten sonra hangi hesaplarda paylaşılmasını istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Netflix İçeriklerini Hikayeler ‘de Paylaşma Özelliği:

Bu özellik sayesinde kullanıcılar herhangi bir Netflix içeriğini Hikayeler ‘de paylaşabiliyorlar. Yapımların Netflix sayfalarına eklenen “Hikayeler ‘de Paylaş” butonu sayesinde bu yapımın görseli Hikayeler ‘e aktarılıyor. Bu aşamadan sonra Hikayeler ‘in tüm araçlarını kullanmak da mümkün. Örneğin bir Netflix dizisinin görselini alıp bu dizi hakkında anket başlatabilir veya soru – cevap özelliğini kullanarak takipçilerinizin bu dizi hakkındaki yorumlarını alabilirsiniz…