Instagram, dünya çapında giderek artan siber zorbalığa karşı önlemler almaya devam ediyor. Kullanıcılarına daha huzurlu bir Instagram deneyimi sunmayı amaçlayan platform, geçtiğimiz gün zorbalıkla mücadele için yeni araçlarını tanıttı.

Instagram ‘dan Siber Zorbalığa Karşı İki Yeni Araç!

Siber zorbalık dünya çapında giderek büyüyen bir problem olmaya başladı. Bu durumdan en fazla etkilenen mecralar ise doğal olarak sosyal medya platformları oluyor. Platformların kullanıcı sayıları büyüdükçe kullanıcı davranışlarını kontrol etmek de doğru orantılı olarak zorlaşıyor. 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip Instagram da uzun süredir siber zorbalıkla savaşan platformlar arasında yer alıyor. Daha önce kullanıcılarına, gönderileri yoruma kapatma ve yorumlarda istenmeyen kelimeleri filtreleme gibi özellikler sunan Instagram, aynı amaçla iki yeni özellik daha yayınlayacağını duyurdu. Instagram ‘ın yeni patronu Adam Mosseri tarafından açıklanan yeni araçlar sayesinde; gönderi içerikleri ve gönderi açıklamalarını kontrol etmenin yanı sıra canlı video yorumlarını filtrelemek de mümkün olacak.

  • Fotoğraflarda Zorbalığı Tespit Etmek: Instagram bundan böyle fotoğraflarda ve fotoğraf açıklamalarında zorbalık barındıran içerikleri tespit etmek için makine öğrenimi teknolojisini kullanacak. Bu içerikler aynı zamanda Topluluk Operasyonları ismi verilen bir ekibin de değerlendirmesine sunulacak.
  • Canlı Video Yorumlarına Filtre: Instagram, daha önce akışta yer alan yorumlar için filtre özelliğini sunmuştu. Platform bu özelliği şimdi de canlı videolara uyarlıyor. Bundan böyle, canlı videolardaki yorumlar da filtrelenebilecek.

Zorbalıkla savaşmakla kalmayıp, nezaketi de yaygınlaştırmak isteyen Instagram, siber zorbalıkla savaşan dansçı ve oyuncu Maddie Ziegler iş birliği ile yeni bir kamera efekti de yayınlamaya hazırlanıyor. Bu yeni efekti sadece Maddie Ziegler ‘in Instagram hesabını takip eden kullanıcılar görebilecek.

Instagram siber zorbalıkla mücadele kapsamında iki yeni araç sunmaya hazırlanıyor.

Instagram Hikayeler ‘de Uzun Video Dönemi Başlıyor!

Instagram ‘ın dün duyurduğu diğer bir yenilik ise Hikayeler ‘e yüklenen videolarla ilgiliydi. Bilindiği gibi Instagram Hikayeler ‘de paylaşılan videolar için izin verilen maksimum süre 15 saniye ile sınırlıydı. 15 saniyeden uzun bir video yüklemek isteyen kullanıcılar ise videolarını 15 ‘er saniyelik parçalara bölmek zorunda kalıyorlardı. Instagram ‘ın yeni özelliği kullanıcıları bu zahmetten kurtarıyor ve gerekli kesme biçme işlemini uygulamanın kendisi yapıyor. Yani bundan böyle Hikayeler ‘e yüklediğiniz uzun videolar, Instagram tarafından otomatik olarak 15 ‘er saniyelik bölümlere ayrılarak paylaşılacak.