Instagram, Snapchat ‘e karşı Hikayeleri kopyalarak başlattığı savaşta yeni bir cephe daha açıyor. Uygulama, kullanıcılarını özel mesajlaşma servisi Direct ‘i daha fazla kullanmaya teşvik etmeye çalışıyor. Uygulamanın henüz yayınladığı yeni özellik göndericilere mesajlarının kaç kez görüntülenebileceği konusunda üç seçenek sunuyor. Instagram, Direct mesajları da Hikayeler gibi popülerleştirmeyi başarırsa Snapchat ‘in elinde kalan son silahlardan birini daha etkisizleştirmiş olacak. Zira özel mesajlar Snapchat ‘in kalbi olarak görülüyor. Şimdi Instagram ‘ın yayınladığı yeni özelliğe biraz daha yakından bakalım.

Bir Kez Görüntüle, Yeniden Oynatmaya İzin Ver ya da Sohbette Tut

Bilindiği gibi Instagram geçtiğimiz sene Kaybolan Mesajlar ismini verdiği, görüntülendikten sonra otomatik olarak silinen mesajlardan oluşan yeni bir özellik yayınlamıştı. Instagram kullanıcıları için yeni olan bu özellik Snapchat kullanıcıları içinse oldukça tanıdıktı. Bu yenilik Instagram kullanıcılarını genel olarak memnun etse de özel mesajlar Instagram ‘da hiçbir zaman Snapchat ‘te olduğu kadar yaygınlaşmadı. Belki bu sebeple; geçtiğimiz gün itibariyle Instagram, Direct mesajlar için yeni bir özellik yayınladı. Bu yeni özelliğe göre Direct kamerasıyla çektiğiniz bir fotoğrafı göndermeden hemen önce uygulama size üç seçenek sunuyor. Buna göre gönderici; bir kez görüntüle, yeniden oynatmaya izin ver ve sohbette tut opsiyonlarından birini seçiyor.

Bir kez görüntüle seçeneği tercih edilirse fotoğraf bir kez görüntülendikten sonra otomatik olarak siliniyor. Fotoğrafın ekran görüntüsü alınırsa da Instagram göndericiye bir bildirimle haber veriyor. Yeniden oynatmaya izin ver seçeneği ise isminden de anlaşılabileceği gibi fotoğrafın bir kez daha görüntülenmesine izin veriyor. Bu seçenekte de ekran görüntüsü alınması halinde göndericiye bildirim gidiyor. Son olarak sohbette tut seçeneği fotoğrafın sonsuz defa görüntülenmesine izin veriyor ve fotoğrafın önizlemesi de sohbet ekranında görünür oluyor. Ekran görüntüsü alınması halinde ise göndericiye herhangi bir bildirim gitmiyor.

Uygulama, bu üç seçenek sayesinde güvenlik ve gizlilik konusunda hassasiyet gösteren kullanıcılarına daha huzurlu bir Instagram deneyimi sunabilmeyi, aynı zamanda da platformun özel mesaj servisi Direct ‘in kullanımını arttırmayı hedefliyor. Instagram ‘ın bu hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağını bekleyip göreceğiz…