Instagram hesabına ekstra güvenlik önlemi almak isteyen kullanıcılara iyi haber! Instagram, 2016 yılında yayınladığı İki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini bir adım daha ileriye taşıyor. Kullanıcıları, Instagram hesaplarına giriş yaparken SMS beklemekten kurtaracak bu yeni yöntem sayesinde platform daha güvenli bir hal alıyor.

Artık SMS Beklemek Gerekmiyor!

İki faktörlü kimlik doğrulaması, adından da anlaşılacağı gibi, Instagram hesabına giriş yapmak isteyen kullanıcıların iki güvenlik adımını aşmasını bekliyor. Önce tabi ki kullanıcı adı ve şifre giriliyor. Ardından ise kullanıcının Instagram hesabına kayıtlı telefon numarasına gelen doğrulama kodu isteniyor. Böylece kötü niyetli birileri kullanıcı adı ve şifrenizi ele geçirse bile telefonunuza gelen kodu göremedikleri için hesabınıza giriş yapamıyorlar.

Instagram ‘ın son güncellemesi ise; SMS beklediğiniz ikinci adımı, eskisinden çok daha pratik bir hale getiriyor. Bundan böyle, iki faktörlü kimlik doğrulaması seçeneğine dokunduğunuzda, kimlik doğrulama uygulaması başlıklı bir madde ile karşılaşacaksınız. Bu başlığa dokunduğunuzda ise mobil cihazınızda gerekli kodu sağlayabilecek bir uygulamanın olup olmadığı kontrol edilecek. Böyle bir uygulamaya sahip değilseniz de otomatik olarak bu uygulamayı indirebileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu uygulamayı indirdikten sonra, Instagram hesabınıza girmek için gerekli olan kodu, yani iki faktörlü kimlik doğrulamasının ikinci adımını artık bu uygulama sağlayacak.

Instagram'dan kullanıcı güvenliğine yönelik güncelleme...

Instagram ‘dan Siber Zorbalığa Karşı İki Yeni Araç…

Platform, kullanıcı güvenliğine dikkat çeken bu güncellemeden kısa bir süre önce de, kullanıcılarına daha huzurlu bir Instagram deneyimi sunmayı amaçlayan iki yeni özelliğini duyurmuştu. Buna göre;

  • Instagram, akışta paylaşılan içerikleri ve içerik açıklamalarını makine öğrenimi teknolojisi ile kontrol ederek siber zorbalık içeren paylaşımları tespit edecek. Ayrıca, bu tür içerikler Topluluk Operasyonları adı verilen bir ekibin de değerlendirmesine sunulacak.
  • Instagram ‘ın sunduğu diğer yenilik ise canlı video yorumlarına uygulanacak filtreler olacak. Hatırlanacağı gibi Instagram daha önce de akışta yer alan yorumlar için kelime filtreleme özelliğini sunmuştu.

Siber zorbalığa savaş açan Instagram ‘ın diğer bir amacı da platformda nezaketi yaygınlaştırmak. Bu amaçla Instagram, dansçı ve oyuncu Maddie Ziegler ile yaptığı iş birliğiyle yeni bir kamera efekti hazırladı. Bu yeni efekt, siber zorbalıkla mücadele eden Ziegler ‘in Instagram profilini takip eden kullanıcılara açılacak.