Yaklaşık iki sene önce Snapchat ‘ten kopyalanarak Instagram ‘a eklenen Hikayeler özelliği aradan geçen süre içerisine platformun en sevilen özelliği haline geldi. Aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı aşan Instagram ‘da, Hikayeler ‘in günlük kullanıcı sayısı ise 400 milyonun üzerine çıkmış durumda. Şirket, Hikayeler ‘in yakaladığı başarıdan çok memnun kalmış olmalı ki, zaman içinde bu özelliği sahibi olduğu Messenger ve WhatsApp ‘ın yanı sıra ana uygulamasına uyarlamaktan da geri durmadı.

Instagram, Snapchat ‘ten kopyaladığı Hikayeler ‘i zaman içerisinde birçok yeni özellik ve araçla geliştirdi. Bunlardan biri de Öne Çıkanlar özelliği oldu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, kendilerine ait Hikayeler arasından dilediklerini seçerek profil sayfalarında, paylaşımlarının hemen üstünde sabitleyebiliyorlar. Şimdi, Öne Çıkanlar ismi verilen bu özelliğin nasıl kullanıldığını inceleyelim…

Instagram ‘da Öne Çıkanlar Özelliği Nasıl Kullanılır?

  • Öncelikle mobil uygulamanızda Instagram profil sayfanızı açın.
  • Profil sayfanızın üst köşesinde yer alan Arşiv simgesine dokunun. (Bu simge saat yönünün tersini işaret eden bir ok ile gösterilir)
  • Öne çıkarmak ya da başka bir deyişle profil sayfanızda sabitlemek istediğiniz Hikaye ‘yi açın.
  • Hikaye ekranının alt kısmında yer alan, Kalp simgesiyle gösterilen Öne Çıkar butonuna donunun.
  • Açılan ekranda bu Hikayeniz için bir başlık belirleyin ve Ekle butonuna basın.
  • Profil sayfanıza tekrar gittiğinizde seçtiğiniz Hikayenin, postlarınızın hemen üzerine sabitlendiğini göreceksiniz.

Öne Çıkan Hikaye ‘yi Silmek ya da Düzenlemek de Mümkün

Vaktiyle öne çıkardığınız bir Hikaye üzerinde değişiklik yapmak istiyor ya da bu Hikaye ‘yi Öne Çıkanlar ‘dan silmek istiyorsanız;

  • Mobil uygulamada profil sayfanızı açın.
  • Öne Çıkan Hikayeler arasından üzerinde işlem yapmak istediğiniz Hikaye ‘yi bulun ve bu Hikaye ‘ye dokunup parmağınızı basılı tutun.
  • Hikayeyi Öne Çıkanlar ‘dan kaldırmak için Sil ‘e, Hikayenize daha fazla fotoğraf ya da video eklemek için ise Düzenle ‘ye dokunun.

Instagram Hikayelerinizi öne çıkararak profil sayfanıza sabitleyebilirsiniz.

 

 

Hikayeler kısmında yer alan 24 saat sınırlamasının Öne Çıkanlar için geçerli olmadığını belirtmekte fayda var. Yani, siz silmediğiniz sürece öne çıkardığınız Hikayeleriniz profil sayfanızda yer almaya devam edecektir.