Instagram kısa bir süre önce sunduğu güncelleme ile Hikayeler kullanıcılarını yeni özelliklerle buluşturdu. Bu yenilikler içinde en dikkat çekeni ise Geri Sayım özelliği oldu. Hikayeler çıkartmaları arasına eklenen bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar, kendileri için önemli bir an ya da etkinlik için artık geri sayım başlatabiliyorlar. Şimdi bu eğlenceli özelliğin nasıl kullanıldığına bakalım…

Geri Sayım Özelliği Nasıl Kullanılır?

  • Öncelikle Hikayenizde kullanmak için galerinizden bir fotoğraf seçmeli ya da yeni bir fotoğraf çekmelisiniz.
  • Hikayenizde yer alacak görseli ayarladıktan sonra, Hikayeler ekranının sağ üst köşesinde bulunan Çıkartmalar simgesine dokunmanız ve açılan çıkarmalar arasından Geri Sayım ‘ı seçmeniz gerekiyor.
  • Bir sonraki adımda geri sayımın biteceği tarihi belirliyoruz. Aynı gün içinde bir geri sayım başlatmak için ise tüm gün seçeneğini kapatmamız gerekiyor.
  • Tarih seçimini tamamladıktan sonra Hikaye ekranının üst kısmında yer alan palet ikonuna dokunarak sayaç rengini de değiştirebilirsiniz.

Diğer kullanıcıların yayınladığı geri sayımlar için Hatırlatıcı oluşturmanız da mümkün. Bu sayede, Hikaye 24 saatin sonunda silinse bile geri sayım tamamlandığında bir bildirim alıyorsunuz. Bir hatırlatıcı oluşturmak için Hikaye ‘de gördüğünüz sayaca dokunarak, açılan seçeneklerde Hatırlat ‘a dokunmanız yeterli. Aynı zamanda başka bir kullanıcının geri sayımını da kendi Hikayenizde paylaşabiliyorsunuz.

Instagram Hikayeler'in geri sayım özelliği nasıl kullanılır?

Geri sayım özelliği en çok da şirket hesaplarının hoşuna gidecek gibi görünüyor. Bu yenilikle birlikte; işletmeler yeni çıkan bir ürün için ya da belirli bir tarihte başlayacak indirim ve kampanyalar için geri sayımlar başlatabilecek, bu yolla müşterileri ile çok daha eğlenceli ve yaratıcı bir iletişim kurma şansına erişecekler.

Instagram, sevilen özelliği Hikayeler ‘i sürekli olarak geliştirmeye devam ediyor. Platformun, yaklaşık 2,5 sene önce Snapchat ‘ten kopyalayarak kullanıcılarına sunduğu Hikayeler, zaman içerisinde anket özelliği, soru – cevap özelliği, müzik paylaşımı ve çıkartmalar gibi birçok yeni araca kavuştu. Yayına girdiği ilk günlerden beri popülaritesini sürekli arttırmayı başaran Instagram Hikayeler, bugün artık her gün 400 milyondan fazla kullanıcı tarafından görüntüleniyor ve platformun en sevilen özelliği olarak öne çıkıyor.