Bildiğiniz gibi Hikayeler ‘de paylaşılacak videolar için 15 saniyelik bir süre limiti bulunuyor. Ancak kısa bir süre önce yayınlanan güncelleme ile bu durumda önemli bir değişiklik meydana geldi. Bundan böyle Hikayeler kamerasıyla 15 saniyeden uzun videolar çekmek ve paylaşmak mümkün. Şimdi bunun nasıl yapıldığına bakalım…

  • Öncelikle Hikayeler kamerasını açın ve paylaşmak istediğiniz videoyu çekmeye başlayın.
  • 15 saniye dolduğunda parmağınızı kayıt tuşundan kaldırmayın ve videonuzu çekmeye devam edin. (Hatırlanacağı gibi eskiden 15 saniye dolduğunda Instagram otomatik olarak çekimi sonlandırıyordu.)
  • Çekimi tamamladığınızda videonuz otomatik olarak 15 ‘er saniyelik parçalara ayrılacak ve Hikayenizde bu şekilde yer alacak. Bu parçalar kesintisiz oynatılacağı için tek parça bir video hissi verecek. Daha önce bu etkiyi yaratmak için kullanıcılar oldukça zahmetli bir kesme – biçme işlemi yapmak zorunda kalıyorlardı.

Aynı şekilde daha önce çektiğiniz, galerinizde bulunan herhangi bir videoyu paylaşmanız da mümkün. Instagram bu paylaştığınız videoyu da otomatik olarak parçalara ayıracaktır. Yalnız bu noktada önemli bir detaydan bahsetmek gerekiyor. Hikaye kamerasıyla çektiğiniz videolarda herhangi bir süre kısıtlaması bulunmazken, galerinizden seçtiğiniz bir videonun en fazla 1 dakikalık bölümü Hikayeler ‘de paylaşılabiliyor.

Instagram Hikayeler'de 15 saniyeden uzun videolar paylaşmak artık mümkün.

Bundan yaklaşık iki buçuk sene önce Snapchat ‘ten kopyalanarak Instagram ‘a uyarlanan Hikayeler bugün artık platformun belki de en sevilen özelliği konumunda. 1 milyarın üzerinde aylık aktif kullanıcıya sahip Instagram ‘da her gün 400 milyondan fazla kullanıcı Hikayeler özelliğini kullanıyor. Öyle ki sadece Hikayeler ‘i görüntülemek için uygulamaya giren kullanıcılar bile mevcut. Bunda, Instagram ‘ın Hikayeler ‘i sürekli olarak yeni araç ve özelliklerle geliştirmesinin de payı oldukça büyük. Platform, aradan geçen iki buçuk senelik zaman diliminde Hikayeler ‘e; çıkartmalar, anket özelliği, emoji kaydırıcı ve canlı yayınlar gibi birçok özellik ekledi. Hikayeler için sunulan son yenilikler ise yakın arkadaşlar ve müzik ekleme özellikleri oldu.

Hikayeler ‘in kullanıcı alışkanlıkları üzerinde yaptığı değişiklikler Instagram ‘ın yeni arayışlara girmesine de neden oluyor. Son dönemlerde, Instagram ‘ın ana sayfası da diyebileceğimiz haber kaynağı üzerinde bazı değişiklikler yapabileceği ve yukarıdan aşağı doğru uzayan zaman akışını Hikayeler gibi soldan sağa akan bir düzene geçirebileceği konuşuluyor.