Facebook ‘un kurucusu ve CEO ‘su Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Instagram –  Facebook Messenger – WhatsApp entegrasyonu hakkında önemli açıklamalar yaptı. İlk olarak New York Times tarafından ortaya atılan iddiaları doğrulayan Zuckerberg, bu yeniliğin 2020 yılında hayata geçebileceğini belirtti.

Kişiler Arası İletişim Uygulamalardan Bağımsız Hale Geliyor…

Zuckerberg, sahibi olduğu üç uygulamayı birbirine entegre ederek bir mega platform oluşturmayı planlıyor. Bu büyük plan üzerinde çalıştıklarını ancak bu yeniliğin en erken 2020 yılında hayata geçebileceğini belirten Zuckerberg, önlerin çözülmesi gereken bazı problemler olduğunu da ekliyor. Bir tek Facebook hesabıyla üç uygulamanın da kullanılabileceği ve bu altyapıda tüm iletişimin WhatsApp ‘ta da olduğu gibi uçtan uca şifreleme sistemiyle korunacağı belirtiliyor. Bu yeni yapıda kişiler arası iletişim uygulamalardan bağımsız bir hal alıyor. Örneğin sadece Facebook hesabına sahip olan bir kullanıcı, sadece Instagram ‘da hesabı olan diğer bir kullanıcıya kolaylıkla mesaj atabiliyor.

Mark Zuckerberg entegrasyon haberlerini doğruladı...

Instagram Hikayeler ‘in Kullanıcı Sayısı 500 Milyonu Aştı…

Aylık aktif kullanıcı sayısında 1 milyar barajının üzerinde bulunan Instagram ‘ın sevilen özelliği Hikayeler de her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşmaya devam ediyor. Son rakamlara göre Hikayeler ‘in günlük kullanıcı sayısı 500 milyonu aştı. Böylece, geçtiğimiz Haziran ayında 400 milyon olarak açıklanan kullanıcı sayısında 6 ayda tam 100 milyon kullanıcılık bir artış görüldü.

Hatırlanacağı gibi Instagram, Hikayeler özelliğini ilk olarak 2016 yılının Ağustos ayında yayınlamıştı. Snapchat ‘ten kopyalanan bu yenilik ilk etapta eleştirilere maruz kalsa da kısa süre içerisinde platformun en sevilen özelliği haline gelmeyi başardı. Zuckerberg ve ekibi Hikayeler ‘in yarattığı etkiden öyle memnun kaldılar ki, özelliği Facebook ve WhatsApp ‘a da kopyalamaktan geri duramadılar.

Instagram ‘ın çıkışı sürerken Facebook ise kan kaybetmeye devam ediyor. Facebook, 2 milyarın üzerindeki aylık aktif kullanıcı sayısıyla hala dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olsa da özellikle gençler arasındaki popülaritesini kaybetmiş durumda. Araştırmalar 29 yaş altındaki kullanıcıların Instagram gibi alternatif platformlara kaydığını gösteriyor. Şirketin Instagram, Facebook ve WhatsApp mesajlarını tek bir platformda toplama projesinin bu rakamlarla ne kadar ilişkili olduğu ve bu yeniliğin kullanıcı alışkanlık ve beklentilerinde ne gibi değişikliklere yol açacağı ise şimdilik merak konusu…