Hatırlanacağı gibi Instagram geçtiğimiz yılın Haziran ayında IGTV isimli video servisini kullanıcılarının beğenisine sunmuştu. 1 dakikadan uzun, dikey videoların paylaşılabildiği bu servis ilk etapta Youtube ‘a rakip olarak lanse edilse de bir türlü beklenen ilgiyi görmedi. Kullanıcıların aksine şirket ise henüz bu servisten ümidini kesmiş değil. Instagram, önümüzdeki günlerde sunmaya hazırlandığı bir güncelleme ile IGTV videolarını akışa taşımayı planlıyor.

Beklentileri Karşılamayan IGTV için Önemli Yenilik!

Instagram ‘ın büyük umutlarla sunduğu ve Youtube ‘a rakip olmasını umduğu IGTV şu ana dek bekleneni verebilmiş değil. Instagram içerisinden kullanılabildiği gibi ayrı bir uygulama olarak da sunulan IGTV yayınlandığı ilk ayın sonunda dünya çapında 1,5 milyon kez indirilmişti. Aradan geçen uzun zamandan sonra bugün ise bu sayı sadece 3,5 milyon civarında… Instagram, bu rakamlar karşısında hayal kırıklığı yaşasa da IGTV ‘den kolay kolay vazgeçecek gibi görünmüyor. Popüler teknoloji sitesi TechCrunch ‘ta yer alan habere göre; platform, önümüzdeki günlerde sunacağı  bir yenilikle IGTV videolarını daha fazla kullanıcıyla buluşturmayı planlıyor. Nasıl mı?

Bir güncelleme ile IGTV videolarının 1 ‘er dakikalık önizlemeleri Instagram ‘ın anasayfası olarak da adlandırabileceğimiz akışa eklenecek. Kullanıcılar diledikleri taktirde tek tuşa basarak videonun devamını IGTV ‘de izleyebilecekler.

Instagram IGTV videolarını akışa taşımaya hazırlanıyor...

Aylık aktif kullanıcı sayısını 1 milyarın üzerine taşıyan Instagram, bu yeniliğin de yardımıyla IGTV ‘ye olan ilgiyi önemli ölçüde arttırmayı, uzun vadede de Google ‘ın Youtube ‘u ve Amazon ‘un Twitch ‘ine rakip olmayı umuyor.

Instagram ‘dan “Kendine Zarar Vermeye” Önlem…

Instagram ‘dan bir yenilik haberi de içerik politikasıyla ilgili… Instagram ‘ın CEO ‘su Adam Mosseri geçtiğimiz gün yaptığı bir paylaşımla platformun yeni içerik politikasıyla ilgili önemli ipuçları verdi. Buna göre platform, kullanıcıların kendi vücutlarına zarar verdiklerini gösteren videoların yayınlanmasını yasakladı. Bu türden eylemlere ait olan ancak eylem anını göstermeyen videolar da arama sonuçlarında ya da önerilen gönderiler arasında yer alamayacak. Mosseri yaptığı açıklamada çeşitli psikolojik sorunlar yaşayan kişiler için en doğru yaklaşımı sergilemek için çaba harcadıklarını ve hassas kullanıcıları da bu tür içeriklerden koruma yönünde önlemler alacaklarını da belirtti.