Mannequin Challenge videoları tüm dünyada hızla yayılıyor. Şu an dünyaya dalga dalga yayılan bu akım ABD ‘nin Florida eyaletindeki Edward H. White Lisesi ‘nde çekilen bir video ile başladı. Bugün ise dünya çapında binlerce kullanıcı kendi çektikleri Mannequin Challenge videolarını hem Instagram ‘da hem de diğer sosyal medya uygulamalarında yoğun olarak paylaşıyor. Son olarak, geçtiğimiz hafta oynanan İngiltere – İspanya maçında İngiliz golcü Jamie Vardy ‘nin attığı golden sonraki sevincine de konu olan akım önümüzdeki günlerde karşımıza çok daha sık çıkacak gibi görünüyor. Peki ama Mannequin Challenge nedir ve nasıl yapılır?

Mannequin Challenge Nedir?

Mannequin kelimesi İngilizce manken, model anlamlarına geliyor. Mannequin Challenge akımı da isminden de anlaşılabileceği şekilde cansız manken gibi donup kalma, hareketsiz durma üzerine kurulu. Bu yeni trendin uygulamalarına baktığımızda; ortamda bulunan insanların donmuş gibi poz verdiklerini görüyoruz. Bir kişi ise (ki bu kişi ortamda hareket eden tek şey oluyor) kamerasıyla donup kalmış insanların arasında dolaşarak olan (ya da olmayan mı demeliyiz?) biteni kayda alıyor. Mannequin Challenge ‘ın başarılı örneklerini izlemenin oldukça keyifli olduğunu ve bir fotoğrafın içinde dolaşıyormuşsunuz hissi verdiğini de belirtelim.

Instagram ve Youtube ‘dan Popüler Mannequin Challenge Videoları

Mannequin Challenge videolarının en yoğun paylaşıldığı ortamlardan biri tabi ki Instagram. Instagram ‘da Mannequin Challenge videoları paylaşan birçok kullanıcı var. Ayrıca sadece bu videoların paylaşıldığı Instagram hesapları da açılmış durumda. #mannequinchallenge etiketi ise şimdiden 1 milyonun üzerinde paylaşıma sahne oldu. Öyle görünüyor ki; Instagram kullanıcıları dünya çapında Harlem Shake benzeri bir başarı yakalayan Mannequin Challenge videolarını uzun bir süre daha görmeye devam edecekler. Şimdi Instagram ‘da paylaşılan bazı popüler örneklere bir göz atalım…

#mannequinchallenge #themannequinchallenge ?

A video posted by Jason (@jasonderulo) on

 

Pizza party x @ford mustang #mannequinchallenge x #andyscoming Hoonage at the Donut Garage. ????

A video posted by Hoonigan Industries (@thehoonigans) on

Geçtiğimiz hafta İngiltere – İspanya milli takımları arasında oynanan ve 2-2 beraberlikle sonuçlanan maçta İngiliz golcü Jamie Vardy ‘nin attığı gol sonrası yaşadığı sevinç:

Amerikalı talk show sunucusu Ellen DeGeneres ‘in önceki gün imza atmış olduğu Mannequin Challenge ise tüm dünyada haber oldu. Beyaz Saray ‘da çekilen videoda Robert de Niro ‘dan Michael Jordan ‘a birçok ünlü isim yer alıyor. Hatırlayacağınız gibi Ellen DeGeneres 2014 Oscar törenlerinde Hollywood yıldızlarıyla çektiği selfie ile de gündeme gelmişti.