Instagram. çoklu hesap özelliğini oldukça kullanışlı bir yenilikle zenginleştirdi. Platformun kısa bir süre önce sunduğu yeni özellik sayesinde, kullanıcılar bir gönderiyi aynı anda birden fazla hesapta paylaşma imkanına kavuşuyor. Bu yenilik özellikle de işletme hesaplarının oldukça işine yarayacak gibi görünüyor.

Çoklu Paylaşım Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bu özellik, birden fazla hesabı yöneten kullanıcıların tek tuşla farklı hesaplarda paylaşım yapabilmesini sağlıyor. Özelliği kullanmak için paylaşmak istediğiniz görseli seçmeniz ve gönderiyi düzenleme aşamasına gelmeniz yeterli. Bu sayfada, kişi etiketleme ve konum ekleme seçeneklerinin altına Diğer Hesaplarda Paylaş başlıklı bir bölümün eklendiğini göreceksiniz. Bu başlığın altında kullanmakta olduğunuz cihaza eklenmiş hesaplar sıralanır. Bu hesapların yanlarında yer alan butonları aktif hale getirerek, düzenlemekte olduğunuz gönderinin hangi hesaplarda paylaşılacağını belirleyebilirsiniz…

Bu yeni özelliğin şimdilik sadece iOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabildiğini de belirtelim.  Android kullanıcılarının da kısa bir süre içerisinde yeni özelliğe kavuşmaları bekleniyor.

Instagram'ın çoklu paylaşım özelliği sayesinde aynı anda farklı hesaplarda paylaşım yapmak mümkün oluyor.

Sık sık yeni özelliklerle karşımıza çıkmasına alıştığımız Instagram ‘ın 2019 ‘a suskun başladığını söylemek mümkün. Yeni yılda sunduğu ilk ciddi yenilik “çoklu paylaşım özelliği” olan platform, geçtiğimiz günlerde bir de hata ile gündeme gelmişti.

Instagram ‘ın ana sayfası olarak da adlandırabileceğimiz Haber Kaynağı için bazı değişiklikler üzerinde çalıştığı bir süredir biliniyordu. Buna göre Instagram; ilk günden beri yukarıdan aşağıya doğru akan zaman akışını soldan sağa akacak bir tasarımla değiştirmeyi düşünüyordu. Instagram ‘ın bu fikri, gittikçe popülerleşen ve platformun en sevilen özelliği haline gelen Hikayeler ‘den aldığı da konuşuluyordu. Test aşamasında olduğu bilinen yeni tasarım geçtiğimiz günlerde yanlışlıkla da olsa kısa süreliğine devreye girdi ve birçok kullanıcının Haber Kaynağı dikey değil, yatay olarak akmaya başladı.

Bu yeni ve beklenmedik tasarım karşısında şaşkına dönen kullanıcılar sosyal medya üzerinden Instagram ‘a tepki gösterdiler. Tepkiler karşısında platform, bunun küçük bir test olduğunu ve yeniliğin tüm kullanıcılarda devreye girmeyeceğini açıkladı. Şirketin CEO ‘su Adam Mosseri ise bir itirafta bulunarak; test ettikleri güncellemenin, planladıklarından daha büyük bir kitleye ulaştığını söyleyerek kullanıcılaran özür diledi.