humansofny

ilham veren instagram hesapları

Kısaca “New York City ‘den insan manzaraları” şeklinde özetleyebileceğimiz humansofny basit bir fikre dayanan fakat gerçekten de etkileyici bir içeriğe sahip. New York sokaklarında rastgele insanlarla yapılmış binlerce kısa görüşmenin meydana getirdiği; empatiye dayalı, bazen üzücü, bazen komik fakat her zaman ilgi çekici bir proje… Hesap, çoğunlukla günde bir kez paylaşım yapıyor. Paylaşımlar ise görüşme yapılan New York City sakininin bir fotoğrafı – bu fotoğraf genellikle bir portre, bazen de sadece kişiye ait bir nesne olabiliyor – ve fotoğrafın hemen altında bahsi geçen kişinin hayatına dair özel bir hikayenin anlatılması şeklinde oluyor. Hiç tanımadığınız, yüksek ihtimalle hiçbir zaman karşılaşmayacağınız bu sıradan insanların gerçek hikayelerine tanık olmak gerçekten oldukça ilham verici. Humansofny instagram hesabını takip etmenizi ve New York City sakinlerinin hikayelerine bir kulak vermenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bu güzel proje dünya çapında hatırı sayılır bir ilgi uyandırmış, projeye ait instagram hesabı ise halihazırda 5,7 milyon takipçiyi aşmış durumda. Projenin kitaplaştırıldığını, biri 2013 ‘te (Humans of New York), diğeri 2015 ‘te (Humans of New York: Stories) derlenmiş iki kitabın yayınlandığını da belirtelim.

Ayrıca Humans of New York ‘un bir de güzel web sitesi bulunmakta. Site menüsünde yer alan “Countries” başlığında; Pakistan, Ukrayna, Irak, İran, Kenya gibi farklı ve son dönemlerde türlü zorluklarla mücadele eden ülke insanlarının hikayelerine de yer verilmiş. Şu an 10 ‘un üzerinde ülkeye yer verilen bu başlığın yakın gelecekte daha da zenginleşmesini umuyoruz.

earthxplorer

ilham veren instagram profilleri

earthxplorer dünyanın dört bir tarafından etkileyici fotoğraf ve videolar barındıran bir instagram hesabı. Gezgin fotoğrafçı J.D. Andrews, 7 kıtada 96 ülkeyi fotoğraflayarak bu güzel instagram hesabını oluşturmuş. Bu instagram hesabında yukarıda bahsettiğimiz humansofny ‘nin aksine kelimelere hiç yer yok.  Sadece görselliğin konuştuğu bu ilgi çekici instagram hesabında, an itibariyle 5 bin 600 ‘ü aşkın paylaşım bulunuyor. Hesabın takipçi sayısı ise 34 bin civarında, ki bu böylesine ilham verici bir hesap için oldukça mütevazı bir sayı. Takip etmeniz halinde earthxplorer ‘ın instagram haber kaynağınıza renk katacağını garanti ediyoruz.