Instagram ‘ın 1 dakikadan daha uzun videolar paylaşılmasına olanak sağlayacak bir özellik üzerinde çalıştığı bir süredir konuşuluyordu. Fakat platform, beklenenden daha kapsamlı bir yenilikle kullanıcılarının karşısına çıktı. Instagram ‘ın IGTV ismini verdiği bu yeni platformu şimdi hep beraber kısaca tanıyalım. Bakalım, IGTV nedir, nasıl kullanılır?

IGTV Nedir?

IGTV yepyeni bir video paylaşım platformu. Bu platformu Instagram uygulaması içerisinden kullanabileceğiniz gibi ayrı bir uygulama olarak da indirebilir ve Instagram uygulamasından bağımsız bir şekilde kullanabilirsiniz. Süresi 1 saati bulan videolarınızı bu platformda kolaylıkla paylaşabilir ve kendi video kanalınızı kurabilirsiniz. Video kanalı kurmak için hiçbir zahmete girmeniz de gerekmez. Çünkü her Instagram kullanıcısı aynı zamanda bir IGTV kanalına da sahip. IGTV ‘de etkileşim ise Instagram ‘dakiyle aynı. Videolara beğeni ve yorum bırakabilir, beğendiğiniz videoları aynı Instagram ‘da olduğu gibi Direct yoluyla arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. IGTV ‘de içerik üretmeyi düşünenlerin bilmesi gereken en önemli konu ise bu yeni platformun sadece dikey videoları desteklediğidir. Şimdi, Youtube ‘a rakip olarak görülen bu platformun nasıl çalıştığına bir göz atalım…

Instagram'In yeni özelliği IGTV nasıl kullanılır?

IGTV Nasıl Kullanılır?

Öncelikle IGTV ‘yi ayrı bir uygulama olarak kullanmak isteyenler Google Play ya da App Store ‘dan  uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirebilirler. Uygulamayı açtığınızda, Instagram kullanıcı isminizle devam edebilir ya da Hesap Değiştir bölümünden yeni bir hesap tanımlayarak IGTV ‘ye giriş yapabilirsiniz.

IGTV ‘de temel olarak dört farklı sekme göreceksiniz. Bunlar sırasıyla; Senin İçin, Takip Ettiklerin, Popüler ve İzlemeye Devam Et başlıklarını taşır. Senin İçin sekmesi Instagram ‘daki Keşfet sayfası gibi çalışır ve burada IGTV ‘nin, o ana kadar kurduğunuz etkileşime dayanarak beğeneceğinizi öngördüğü videolar yer alır. Diğer iki sekme ise isimlerinden de anlaşıldığı üzere takip ettiğiniz kanalların videolarını ve popüler videoları barındırır. İzlemeye Devam Et sekmesi ise yarım bıraktığınız videoları, dilediğiniz zaman izlemeye devam edebilmeniz için hazır tutar.

Bu ekranda başparmağınızı aşağı doğru kaydırdığınızda sekmeler kaybolur ve ekranın en altında, o an açık olan videoyu ileri – geri sarmanızı sağlayacak bir bar belirir. Bu bölümün hemen üzerinde ise beğeni ya da yorum bırakabileceğiniz araçlar  ve Direct mesaj tuşu yer alır. Parmağınızı yukarı kaydırdığınızda ise tekrar sekmelerin yer aldığı ekrana dönersiniz. Ekrana bir kez dokunmanız ise tüm araçları gizler ve tam ekran olarak videoyu görmenizi sağlar.