Popüler anlık mesajlaşma servisi WhatsApp, kısa bir süre önce kullanıcılarını oldukça sevindirecek bir açıklama yapmış ve yakın bir gelecekte WhatsApp verilerini sınırsız bir şekilde Google Drive ‘da yedeklemenin mümkün olacağını duyurmuştu. WhatsApp, yayınladığı bir blog yazısında, depolama sorununa çözüm getirecek bu yeniliğin 12 Kasım ‘da hayata geçeceği belirtmişti. Yazıda yer alan bir detayın ise gözden kaçtığı farkedildi. Güvenlik konusunda önemli bir bilgi barındıran bu ifade kafalarda soru işareti oluşmasına neden oldu…

Google Drive ‘daki Yedekler için Uçtan Uca Şifreleme Kullanılamayacak…

WhatsApp, paylaştığı blog yazısında 12 Kasım ‘dan itibaren Google Drive ‘da yedeklenen mesaj ve dosyalar için artık uçtan uca şifrelemenin kullanılamayacağını belirtti.  Yedeklenen verilerde bir güvenlik zaafiyetine sebep olabilecek bu durum, depolama sorununun çözülmesine sevinen kullanıcılarda kafa karışıklığına neden oldu. Bu arada WhatsApp verilerini Google Drive ‘da yedeklemenin tercihe bağlı olduğunu belirtmek gerek. Konuyla ilgili bilinmesi gereken diğer bir nokta da; WhatsApp ‘ın, bir yıldan daha uzun bir süredir güncellenmeyen yedekleri silecek olması.

Bu yeniliğin sadece Android cihazlar için geçerli olacağını ve iOS işletim sistemine sahip cihazlar için bir fark yaratmayacağını da belirtmek gerek. Bilindiği gibi, iPhone kullanıcıları yedekleme aracı olarak iCloud hesaplarını kullanabiliyorlar.

WhatsApp & Google Drive ortaklığı sadece Android kullanıcılarını etkilerken, iPhone kullanıcıları yedekleme işlemi için iCloud kullanmaya devam edecekler.

WhatsApp Business Test Ediliyor!

Son dönemlerde birçok yenilikle karşımıza çıkan WhatsApp, kullanım alanını önemli ölçüde arttırabilecek bir adım daha atmaya hazırlanıyor. Uygulama, yeni Business API ‘sini geçtiğimiz ay düzenlenen bir lansman ile tanıtmıştı. Kısa bir süre önce çıkan haberler ise WhatsApp Business için test aşamasının başladığı yönünde. Peki, WhatsApp Business nedir, ne işe yarar?

WhatsApp Business, işletmelerin müşterileri ile iletişim kurmasını sağlayan bir servis. Şirketler, bu yeni servis sayesinde müşterilerine gönderecekleri mesajları önceden planlayabilmelerinin yanında, gönderim istatistiklerini de takip edebiliyorlar. WhatsApp Business şu anda, aralarında Netflix, Wish ve Uber ‘in de bulunduğu 100 marka tarafından test ediliyor. Ayrıca, bu yeni servisin ücretli olması ve tarifenin de 0,5 cent ile 9 cent aralığında belirlenmesi bekleniyor. Fiyatların ülkeden ülkeye farklılık gösterebileceği de belirtiliyor.