Facebook, 2,3 milyarlık kullanıcı sayısıyla hala dünyanın en popüler sosyal medya platformu olma özelliğini korusa da uygulamanın genç kullanıcılar arasındaki popülaritesini kaybettiği de bir gerçek… 29 yaş altı kullanıcıların platformdaki oranı giderek düşerken Facebook bu gidişatı tersine çevirmek için bazı adımlar atmaya devam ediyor. Genç kullanıcıları tekrar kazanmak isteyen Facebook şimdilerde ise mobil uygulama için  Instagram benzeri bir tasarım test ediyor.

Instagram ‘ı Anımsatan Yeni Tasarım Test Aşamasında…

Şu an test aşamasında olan yeni tasarım Facebook ‘un alışageldiğimiz mavi rengine veda ediyor. Yeni arayüzde kontrastın arttığı ve uygulamaya siyah – beyaz tonlarının hakim olduğu görünüyor. Platform bu sayede arayüzü daha az görünür kılmayı ve içeriği öne çıkarmayı amaçlıyor. Facebook ‘un çok fazla araç ve özelliğe sahip olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda platformun daha sade bir görünüme kavuşmak istemesi oldukça yerinde bir çaba gibi görünüyor.

Facebook, Instagram benzeri bir arayüz geliştiriyor.

Genç kullanıcılar söz konusu olduğunda Facebook eski parlak günlerinden giderek uzaklaşıyor. Giderek artan yaş ortalamasıyla Facebook ‘un “cool” bir platform olmaktan çıkması gençlerin Instagram ve Snapchat gibi alternatif sayılabilecek platformlara yönelmesine neden oluyor. Ayrıca son zamanlarda yaşanan veri paylaşımı skandallarının da özellikle genç kullanıcılarda ciddi bir huzursuzluk ve memnuniyetsizliğe yol açtığını görmek gerekiyor. Geçtiğimiz aylarda Amerikalı gençler arasında yapılan bir araştırma genç kullanıcıların Facebook ‘a bakışını net bir şekilde ortaya çıkarıyor. 3400 kullanıcı arasında yapılan bu araştırmaya göre:

  • 18- 24 yaş aralığındaki Facebook kullanıcılarının %44 ‘ü geçtiğimiz bir sene içerisinde uygulamayı mobil cihazlarından sildiklerini söylüyor.
  • Tüm kullanıcıların ise %26 ‘sı Facebook uygulamasını en az bir kez mobil cihazlarından silmiş durumda.
  • Platform kullanıcılarının %42 ‘si birkaç haftadan daha uzun süreyle Facebook kullanmaya ara verdiklerini söylüyor.
  • Araştırmanın en dikkat çekici noktalarından biri ise; Cambridge Analytica skandalının ardından kullanıcılarının %54 ‘ünün gizlilik ayarları üzerinden önemli değişiklikler yapmış olması.

Facebook uzunca bir süredir, genç kullanıcıların azalan ilgisinin farkında gibi görünüyor. Platformun Hikayeler, Watch Party ve Facebook Dating gibi genç kullanıcılara yönelik özellikler geliştirmesinin bu gidişe nasıl etki ettiği ise şimdilik bilinmiyor…