Facebook, toplamda 2,2 milyarın üzerindeki kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük sosyal medya platformu olma özelliğini sürdürüyor. Birkaç ay önce ABD ‘de patlak veren ve birçok kullanıcının Facebook hesaplarını silmesine neden olan Cambridge Analytica skandalına rağmen platformun kullanıcı sayısı büyümeye devam ediyor. Kullanıcı sayısı konusunda oldukça başarılı olan şirket, kullanıcıların yaş ortalaması konusunda ise bir miktar sıkıntı çekiyor. Platform kullanıcılarının yaş ortalaması her geçen gün artarken veriler genç kullanıcıların daha çok Instagram ve Snapchat gibi alternatif platformları tercih ettiğini gösteriyor. Eğer siz de Facebook ‘tan sıkılanlardansanız ve artık platformda yer almak istemiyorsanız hesabınızı dondurma ya da silme gibi iki farklı seçeneğe sahipsiniz. Platforma dönmeme konusunda kararlıysanız hesap silme doğru bir tercih olabilir. Ancak silme işlemi yerine dondurmayı tercih ederek hem dilediğiniz zaman Facebook ‘a geri dönebilir, hem de platformdaki veri ve paylaşımlarınızı kaybetmemiş olursunuz. İşte adım adım Facebook ‘ta hesap dondurma işlemi…

Facebook Hesabı Nasıl Dondurulur?

  • Facebook web sitesini açın ve sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ok işaretine tıklayın.
  • Açılan başlıklar arasından Ayarlar ‘ı seçin.
  • Sol sütunda Genel başlığına tıklayın.
  • Önce Hesabı Yönet, ardından da Hesabını Dondur seçeneklerine tıklayın ve talimatları izleyerek hesabınızı dondurun.

Hesap Dondurma İşlemi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler:

  • Facebook profilinizi artık sizden başka kimse göremez.
  • Bazı bilgileriniz görünmeye devam edebilir. Arkadaşlarınıza gönderdiğiniz mesajlar gibi…
  • Arkadaşlarınız, kendi arkadaş listelerine baktıklarında sizin adınızı görebilir fakat profilinizi görüntüleyemezler.
  • Grup yöneticileri; adınızı, gönderilerinizi ve yorumlarınızı görüntülemeye devam edebilir.
  • Dondurma işlemi tamamlandıktan sonra dilediğiniz zaman geçerli mail adresinizi ve şifrenizi kullanarak Facebook ‘a giriş yapabilir ve hesabınızı aktifleştirebilirsiniz.

Facebook Hesabını Dondurup Messenger ‘ı Aktif Tutmak Mümkün mü?

Facebook hesabınızı dondurmanıza rağmen Messenger ‘ı kullanmaya devam edebilirsiniz. Hesap dondurma işlemini yaparken, Messenger ‘a giriş yapmış durumdaysanız Messenger uygulamanız aktif kalacaktır. Bu durumda Facebook arkadaşlarınızla Messenger üzerinden sohbet etmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınız Facebook profil fotoğraflarınızı Messenger ‘da görmeye devam edebilir ve sohbet başlatmak için uygulamada isminizi aratabilirler.