Facebook son zamanlarda hem kendi uygulamasında, hem de bünyesinde bulundurduğu diğer uygulamalarda kullanıcı güvenliği ve gizliliğini ön planda tutan özellikler yayınlıyor. Bu doğrultuda yayınlanan son özellik de, birkaç aydır gündemde olan yüz tanıma özelliği oldu. Bu özellik sayesinde izinsiz kullanılan fotoğrafları ve sahte profilleri kontrol etmek kullanıcılar için daha kolay bir hal alıyor.

Facebook ‘un Yüz Tanıma Özelliği Nedir?

Facebook ‘un yeni özelliği istemediğiniz fotoğraflarda etiketlenmenizin önüne geçecek. İlk defa 2017 yılının Aralık ayında duyurulan ve geçtiğimiz günlerde ülkemizde de aktifleştirilen özellik sayesinde fotoğraf önerilerinde çıkmama şansına da sahip oluyorsunuz. Yeni özellik, fotoğrafınızı izinsiz paylaşan ya da profil resmi yapan sahte hesaplardan sizi koruyor. Size ait bir fotoğraf platformda paylaşıldığı zaman Facebook sizi bu durumdan anında haberdar ediyor. Bu özelliği aktifleştirmek ya da kapatmak ise tamamen sizin elinizde.

Facebook Yüz Tanıma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Facebook ‘un yeni özelliği yayınlandığı anda tüm kullanıcılar için aktif hale geldi. Yani bu özellikten yararlanmak istiyorsanız hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Sadece platformdan gelecek bildirimleri takip etmeniz yeterli. Özelliği kapatmak isteyen kullanıcılar ise öncelikle Hesap Ayarları ‘na girmeli. Özelliği bu bölümde yer alan Yüz Tanıma Ayarları ‘ndan tek tıkla kapatmak mümkün.

Instagram ‘a Görüntülü Arama Özelliği mi Geliyor?

Geçtiğimiz gün Instagram için de bomba bir iddia ortaya atıldı. APK dosyalarını inceleyen geliştiriciler görüntülü ve sesli arama ikonlarıyla karşılaştılar. call.png, video_call.png gibi isimlere sahip bu ikonlar kısa bir süre içinde Instagram ‘a sesli ve görüntülü arama özelliğinin ekleneceğini gösteriyor. Instagram ‘ın daha önce yayınladığı yeni özelliklerin büyük bir bölümü APK dosyalarına eklendikten çok kısa bir süre sonra aktifleştirilmişti. Bu özelliğin hayata geçmesiyle birlikte Facebook ‘un sahibi olduğu üçüncü büyük uygulamaya da görüntülü ve sesli arama özelliğine kavuşmuş olacak. Bilindiği gibi bu özellikler uzunca bir süredir Messenger ve WhatsApp uygulamalarında aktif olarak kullanılabiliyor. Bu yeniliğe en çok üzülecek isim ise Snapchat olacak. Özellikleri Instagram tarafından bir bir kopyalanan uygulama bu yenilikle kendisini Instagram ‘dan farklı kılan ender özelliklerinden birini daha kaybetmiş olacak.