Facebook, bundan yaklaşık üç yıl önce “On This Day” özelliğini yayınlamış ve bu özelliğiyle kullanıcılarının beğenisi kazanmıştı. Şimdi ise platform, her gün 90 milyon kişinin kullandığı bu özelliği daha da geliştirme peşinde!

Facebook ‘un Memories Özelliği Nedir, Nasıl Çalışır?

Facebook ‘un, yaptığınız paylaşımları yıl dönümlerinde karşınıza getiren On This Day özelliği birçok kullanıcı tarafından sevilerek kullanıyor. Facebook ‘un, yayınladığı günden bu yana, yani yaklaşık üç yıldır bu özelliği kusursuz hale getirmeye çalıştığı da biliniyordu. Bu süre içerisinde şirket hem bu özelliği daha kapsamlı hale getirmeye, hem de hatıralar arasında bir eliminasyon gerçekleştirecek yeni bir algoritma geliştirmeye çalıştı. Bu algoritmanın temel amacı, kullanıcılara üzüntü verecek hatıraları göstermemek.

Memories özelliği, masaüstünde ekranın sol tarafında bulunan sekmeler arasında yer alacak. Bu özellik mobil uygulamada ise ekranın sağ alt tarafında yer alan “more” seçeneğine tıklandığında görüntülenebilecek. Bildirimler sekmesi ve haber kaynağında da yer verilecek özelliğe aynı zamanda facebook.com/memories adresinden de ulaşmak mümkün.

Memories özelliği sayesinde geçtiğimiz yıllarda bugün hangi kullanıcılarla arkadaş olduğunuzu görebilecek, aynı zamanda platformun arkadaşlığınız için oluşturduğu özel video ve kolajları izleyebileceksiniz. Platforma birkaç gündür giriş yapmayan kullanıcılar ise sadece o güne değil geçen haftaya ait hatıraları da görebilecekler.

Facebook 'ta yeni özellik: Memories!

Instagram Videolarında Yeni Dönem!

Bir yeni özellik haberi de Instagram ‘dan geldi! Facebook ‘a ait fotoğraf ve video paylaşım platformu, 20 Haziran ‘da yayınlacağı bir güncelleme ile oldukça kritik bir yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor.

2010 yılında yayına girdiğinde sadece bir fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram, zaman içerisinde video içerikleri öne çıkarmaya başlamıştı. Video içeriklerde izin verilen süre birçok kullanıcının hatırlayacağı gibi ilk etapta 15 saniye olarak belirlenmişti. 2013 yılında sunulan bir güncelleme ile bu süre 60 saniyeye uzatılmış ve video içeriklerin platformda kapladığı alan giderek artmaya başlamıştı. Uygulama kullanıcıları yakın bir gelecekte ise 60 saniyeden çok daha uzun videoları Instagram ‘da paylaşabilecekler. Geçtiğimiz gün Techcrunch ‘ta yer alan bir habere göre; 20 Haziran günü yayınlaynacak bir güncelleme ile süresi 1 saati bulan videoları platformda paylaşmak mümkün olacak.