Facebook ‘un uzun süredir üzerinde çalıştığı, görüntülü görüşme cihazı Portal tanıtıldı. Şu an bazı ülkelerde ön siparişe açık olan cihazın kısa bir süre içerisinde Amazon ve Best Buy gibi online satış mağazalarında da yerini alması bekleniyor.

Görüntülü Görüşmeler Artık Daha Keyifli!

Dünyanın bir numaralı sosyal ağı Facebook, önümüzdeki günlerde adını bolca duyacağımız bir iletişim aracı geliştirdi. Şirketin Portal adını verdiği bu cihaz, Facebook kullanıcılarını aile ve arkadaşlarına her zamankinden daha da yakınlaştırmayı amaçlıyor. Portal üzerinden görüştüğünüz kişilerle aynı odada gibi hissetmeniz ve hayatınızda önemli yer tutan insanlarla daha düzenli bir şekilde görüşmeniz de Facebook Portal ‘ın hedefleri arasında…

Facebook, görüntülü görüşme cihazı Portal'ı sunmaya hazırlanıyor.

Facebook ‘un sunmaya hazırlandığı görüntülü cihaz iki farklı versiyona sahip: Portal ve Portal Plus. Sadece yatay kullanıma izin veren Portal ‘ın ekranı 10 inç genişliğinde. Diğer versiyon ise, adından da anlaşılabileceği gibi daha büyük bir ekrana sahip. Portal Plus ‘ın ekran büyüklüğü tam 15 inç. Eller serbest ve sesle kontrol gibi imkanlar sunan Portal ‘ın en ilgi çekici özelliği ise Akıllı Kamera sistemi.  Cihazın sahip olduğu akıllı sistem sayesinde Portal kamerası sizi takip edebiliyor. Kamera, hareketlerinizi izlerken sağa sola kayabildiği gibi zoom da yapabiliyor.

Cihazın iki versiyonu bulunuyor: Portal ve Portal Plus.

Portal üzerinden görüntülü görüşme yapacağınız kişilerin de bu cihaza sahip olmaları gibi bir gereklilik bulunmuyor. Cihazınızı kullanarak, Facebook Messenger uygulamasını kullanan herhangi biriyle görüntülü görüşme yapabilirsiniz. Ayrıca Portal ‘ın görüntülü grup görüşmelerinde 7 kişiye kadar destek sağladığını da belirtelim. Aynı zamanda Portal, Alexa ‘nın standart olarak sahip olduğu tüm özellikleri de sunuyor.

Gizlilik konusunda sabıkalı olan Facebook, bu konuda da kullanıcılarını rahatlatacak bir – iki özellik sunuyor. Cihazın kamera ve mikrofonunu tek tuşla tamamen kapatabiliyorsunuz. Ayrıca cihazın objektifini dilediğiniz zaman kapatabilmeniz için bir kamera kapağına da sahip oluyorsunuz. Cihazınıza 4 ya da 12 haneli şifreler koymanız da mümkün.

Fiyatlara gelince… Portal 199 dolar, Portal Plus ise 349 dolar değerinde. İki cihazı birden almanız durumunda ise 548 dolar yerine, 448 dolar ödüyor ve 100 dolarlık bir tasarruf sağlamış oluyorsunuz.

Facebook Portal ile görüştüğünüz kişilerle aynı odada gibi hissedeceksiniz.