Son dönemlerde gizlilik ve veri paylaşımı ihlalleriyle kullanıcılarının güvenini sarsan Facebook bu kez kullanıcı güvenliği ve huzurunu ön planda tutan bir yenilikle karşımızda! Platform, anlık mesajlaşma uygulaması Messenger için oldukça basit fakat etkili olacak bir yeni özellik yayınladı. Buna yeni özelliğe göre Messenger kullanıcıları diledikleri sohbetleri şikayet ederek Facebook ‘un incelemesine sunabilecek.

Daha Güvenli Bir Messenger Deneyimi…

Cambridge Analytica skandalıyla sarsılan Facebook, bu skandalın negatif etkilerini sıfırlamak için hızlı bir dönüşüm içine girdi. Platform, bu bağlamda; hem Facebook ‘u hem de Facebook ‘un sahibi olduğu diğer popüler uygulamaları kullanıcılar için daha güvenli hale getirmek amacıyla peş peşe yenilikler sunuyor. Bu yeniliklerin sonuncusu ise popüler anlık mesajlaşma uygulaması Messenger ‘a geldi. Kullanıcılar, uygulamaya eklenen yeni bir tuş sayesinde diledikleri özel mesajları; taciz, nefret söylemi, intihar gibi kategorilere sokarak Facebook ‘a şikayet edebilecekler. Söz konusu mesajlar Facebook moderasyon ekibi tarafından incelenecek ve gerekli görülürse mesajı atan kullanıcıya yaptırımlar uygulanabilecek. Facebook, şikayet edilen mesajları inceleyecek ekibin 50 farklı dilde hizmet vereceğini duyurdu.

Facebook, Messenger için kullanıcı huzur ve güvenliğini ön planda tutan bir özellik yayınladı.

Instagram Hikayeleri ‘ne Eğlenceli Yenilik!

Öte yandan Facebook ‘un sahibi olduğu popüler görsel paylaşım uygulaması Instagram için geçtiğimiz günlerde oldukça eğlenceli bir yeni özellik yayınlandı. Kullanıcılar, platformun Emoji Slider ismini verdiği bu yeni özellik sayesinde yepyeni bir oylama olanağına kavuştular.

Instagram Hikayeler için yeni anket özelliği: Emoji Slider!

Bilindiği gibi Instagram, bundan birkaç ay önce Hikayeler için bir anket özelliği yayınlamıştı. Ne var ki, kullanıcılar tarafından oldukça sevilen ve sıkça kullanılan bu özellik, anket sorusuna yanıt olarak sadece iki şık sunulmasına izin veriyordu: Evet ya da Hayır gibi. Hikayeler ‘e yeni eklenen Emoji Slider (Emoji Kaydırıcısı) özelliğinin ise kullanıcılara bir şık seçmekten çok, bir seviye belirleme imkanı verdiğini söyleyebiliriz. Örneklendirmek gerekirse; daha önce yayınlanan anket özelliğinde “Pizza sever misin?” sorusuna Evet ya da Hayır şeklinde cevap verirken, şimdi pizzayı ne kadar sevdiğimizi gösterebiliyoruz. Bunu gösterebilmek için soruyu soran kullanıcının belirlediği ve bir çubuk üzerinde yer alan emojiyi sağa ya da sola kaydırmamız yeterli oluyor. Emoji Slider ‘ı eski anket özelliğinin olduğu yerde, yani Hikaye çıkartmaları arasında bulabilirsiniz.