Yurtdışında uzun zamandır faaliyet gösteren Facebook Jobs nihayet ülkemizde de yayınlandı. Facebook,  uygulamanın Türkiye ayağı için ise İş Fırsatları ismini uygun gördü. Bu yeni uygulama sayesinde Facebook kullanıcıları, uygulama dışına çıkmadan iş ilanı verebilecek ve ilanlara başvurabilecekler. Türkiye ‘de 51 milyon Facebook kullanıcısı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, İş Fırsatları ‘nın hem Facebook hem de uygulama kullanıcıları için ne kadar yerinde bir adım olduğu net şekilde görülüyor.

Facebook Üzerinden İş Başvurusu Yapma Dönemi Başlıyor!

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook etki alanını da giderek genişletiyor. Son zamanlarda Facebook Dating ve Facebook Watch gibi servislerle gündeme gelen şirket şimdi de Facebook Jobs ya da Türkçe adıyla İş Fırsatları ile karşımızda… Facebook Jobs oldukça basit bir arayüze sahip. Hem iş arayanların hem de işverenlerin bu yeni servisi kullanabilmek için ihtiyaç duydukları tek şey ise bir Facebook hesabı!

İş arayan kullanıcılar; konum, sektör ve iş türü gibi konularda filtreler oluşturarak güncel ilanları görüntüleyebiliyorlar. Abone ol seçeneğinden yararlanarak yeni ilanlar için bildirim almanız da mümkün. Uygulamada tam zamanlı işler bulabileceğiniz gibi sözleşmeli ve yarı zamanlı işler de arayabiliyorsunuz. Ayrıca staj ya da gönüllü işler bulmanız da mümkün.

Servise işveren tarafından baktığımızda ise İş Fırsatları ‘nın kurumsal firmalarla sınırlı olmadığını görüyoruz. Uygulamada bir iş ilanı oluşturmak ise çok kolay! Bir İş İlanı Paylaş butonuna basarak gerekli alanları doldurmak yeterli. Bir ilan açarken belirtilmesi gereken konular ise; işin tam zamanlı olup olmadığı, iş ünvanı, iş tanımı, maaş ve konum…

Facebook Jobs, ilk olarak geçtiğimiz sene Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada ‘da yayına alınmıştı. Uygulama, Mart ayından beri ise 40 ‘tan fazla ülkede aktifleştirildi. Dünya çapında 2,2 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook ‘un işveren ve iş arayan kullanıcıları buluşturma hamlesi, sahip olduğu devasa topluluk göz önünde bulundurulduğunda oldukça mantıklı görünüyor. Platformun ülkemizdeki kullanıcı sayısı ise 51 milyonu aşmış durumda. Türkiye, en çok Facebook kullanan ülkeler arasında dünyada dokuzuncu sırada yer alıyor. Bakalım, Facebook Jobs, neredeyse LinkedIn ‘in tekelinde olan piyasada kendine bir yer edinmeyi başarabilecek mi?