Dünyanın en popüler sosyal medya platformu Facebook, oldukça uzun bir zamandır gündemde olan “Beğenmedim” butonunu nihayet uygulamaya ekliyor. Facebook tarafından da doğrulanan bu yenilik şu an için ABD ‘de sınırlı sayıdaki Android kullanıcısı üzerinde test ediliyor. Şimdi, yakın zamanda hayatımıza girmesi beklenen bu yeniliğe biraz daha yakından göz atalım…

Beğenmedim Tuşu Yolda!

Bilindiği gibi Beğenmedim tuşu oldukça uzun bir zamandır Facebook kullanıcılarının gündeminde. Hatta geçtiğimiz senelerde uygulamaya eklenen “Muhteşem, Hahaha, İnanılmaz, Üzgün ve Kızgın” gibi ifadeler arasında Beğenmedim ‘in de yer alması bekleniyordu. Bir süredir adından bahsedilmeyen bu yenilik şimdilerde yine gündemde. Sınırlı sayıdaki ABD’ li kullanıcı üzerinde test edilen bu özelliğin yakın bir gelecekte uygulamaya ekleneceğini, ancak bu yeniliğin kullanımının beklentilerin biraz dışında olduğunu söyleyebiliriz.

Anlaşıldığı kadarıyla Facebook, Beğenmedim tuşunu kullanıcıların bir ifade biçimi olarak değil, sakıncalı içerikleri engellemek amacıyla kullanacak. Yani Facebook, beğenmediğinizi belirttiğiniz bir gönderiyi neden beğenmediğinizi size bazı şıklar sunarak soracak. Paylaşımın beğenilmeme sebepleri arasında “Saldırgan” ya da “Yanıltıcı” olması çoğunluktaysa paylaşım Facebook tarafından silinecek. Beğenilmemelerin, yorum ve beğenilerin aksine görünmez olacağını söylemekte de fayda var.

Facebook, uzunca bir süredir yalan ve yanlış haberlerden oluşan içeriklere savaş açmıştı. Bu tip içeriklerin önüne geçmenin yollarını arayan platform Beğenmedim tuşu yardımıyla bunu önemli ölçüde başarmayı umuyor olabilir.  Beğenmedim tuşu şu an için, diğer sosyal medya mecralarından da bildiğimiz Rapor Et ya da Şikayet Et seçenekleriyle oldukça benzer bir işleve sahip olacak gibi görünüyor. Yeniliğin tam olarak neye benzediğini ve nasıl işleyeceğini ise tabi ki zaman gösterecek.

Instagram Yeni Bir Paylaşım Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Öte yandan Facebook ‘a ait popüler görsel paylaşım uygulaması Instagram da kullanıcılarını memnun edecek bir yenilik üzerinde çalışıyor. Şu an test aşamasında olan bu özelliğe göre diğer kullanıcıların paylaşımlarını tek bir tuş yardımıyla  Hikayelerinize repost etmeniz mümkün olacak.  Hatırlatmak gerekirse; uygulamanın daha önce de Regram isimli bir repost özelliği üzerinde çalıştığı, buna göre diğer kullanıcıların gönderilerinin Haber Akışında kolayca paylaşılabileceği söylenmiş fakat uzun süre test edilen Regram özelliği hayata geçmemişti.