Instagram geçtiğimiz günlerde yayınladığı son güncellemesinde kullanıcılarına bazı yeni özellikler sunmuş, bu yeniliklerden özellikle de bir tanesi oldukça dikkat çekmişti. Bu özelliğe göre Instagram; Hikayeler ‘de bir ekran görüntüsü alındığında Hikaye ‘nin sahibini bu durumdan haberdar ediyordu. Instagram kullanıcıları bu özellikle aslında geçtiğimiz sene tanışmıştı. Daha önce, bir kez görüntülendikten sonra otomatik olarak silinen Kaybolan Mesajlar için yayınlanan özellik bu kez Hikayeler ‘e uyarlanmış oldu. Özelliğin yayınlanmasının üstünden günler geçmişken bu yenilikle ilgili daha önce bilinmeyen bir detay da ortaya çıktı. Buna göre sadece ekran görüntüsü değil, ekran kaydı (ekran videosu) alındığında da Hikaye ‘nin sahibine bildirim gidiyor.

Sadece Ekran Görüntüsünde Değil, Ekran Kaydında da Bildirim Gidiyor!

Yeni iPhone ‘larda yer alan ekran kaydı özelliği aktif olduğunda ve cihaz bu özellikten yararlanarak Hikayeler ‘i kaydetmeye başladığında Instagram Hikaye sahibini durumdan haberdar ediyor. Bundan haberi olmayan Stalker ‘lar için iyi haber ise Instagram ‘ın ilk seferde bildirim göndermemesi. İlk kez ekran görüntüsü ya da ekran kaydı aldığınızda Instagram sizi ikaz ediyor ve işlemi tekrar etmeniz halinde karşı tarafa bildirim göndereceğini gösteren bir uyarı veriyor.

Görüntülü Arama Özelliği mi Geliyor?

Öte yandan WABetaInfo ‘nun geçtiğimiz gün paylaştığı bir habere göre Instagram sürpriz bir yenilik üzerinde çalışıyor. Uygulamanın beta versiyonundan alınan ekran görüntülerinden anlaşıldığı kadarıyla Instagram için bir görüntülü arama özelliği test ediliyor. Bu özelliğin hayata geçmesi halinde hem WhatsApp ve Messenger ‘dan sonra, Facebook ‘a ait üçüncü büyük uygulama da görüntülü arama özelliğine kavuşmuş olacak hem de Snapchat ‘te olup da Instagram ‘da olmayan bu özelliğin doğurduğu fark ortadan kalkmış olacak. Instagram, son iki yılda yayınladığı özellikler sayesinde kullanıcı sayısı bazında Snapchat ‘e büyük fark atmayı başarsa da hala Snapchat ‘i Instagram ‘a tercih eden kullanıcılar da mevcut. Bu kullanıcıların Snapchat ‘i tercih etmesindeki en önemli etkenin ise görüntülü arama özelliği olduğu düşünülüyor. Instagram ‘ın bu özelliği hayata geçirmesi durumunda Snapchat ‘in göstereceği reaksiyon ise şimdilik merak konusu…