Sön dönemlerde sık sık yeni özellik haberleriyle karşımıza çıkan WhatsApp bugün itibariyle yeni bir güncelleme daha yayınladı. iOS kullanıcıları için 2.18.81 sürüm numarasıyla yayınlanan bu güncelleme, kullanıcıların uzun zamandır bekledikleri bazı özellikleri de kapsıyor. Bakalım, son güncelleme uygulama kullanıcılarına ne gibi yenilikler sunuyor…

Yeni Güncelleme WhatsApp Bildirim Uzantısını da Kapsıyor…

Bir süredir haberlere konu olan Bildirim Uzantısı özelliği bugün yayınlanan güncellemede yer alıyor. Fakat bu özelliğin kullanıma açılması biraz zaman alacak gibi görünüyor. Şirket, Bildirim Uzantısı ‘nı bu sürüme eklemiş olsa da özelliği geliştirmeye devam ediyor ve bu özelliğin ilerleyen dönemlerde yayınlanacak bir güncelleme ile aktifleştirilmesi bekleniyor.

Yakın bir gelecekte tüm kullanıcılara açılacak WhatsApp Bildirim Uzantısı özelliği sayesinde; uygulama üzerinden aldığınız görüntü ve GIF dosyalarını sohbet ekranına girmeden görüntülemeniz ya da indirmeniz mümkün olacak. Yani telefonunuzun kilitli ekranında gördüğünüz bildirimler üzerinden işlem yapabileceksiniz. Otomatik indirme seçeneğini aktifleştiren kullanıcılar ise uygulama üzerinden aldıkları içerikleri doğrudan görüntüleyebilecekler.

Grup Sohbetlerine Siri ile Mesaj Göndermek de Mümkün Oluyor…

Yeni sürüm ile sunulan diğer bir özellik ise iOS ‘un eğlenceli aracı Siri ile alakalı. Buna göre WhatsApp grup sohbetlerine Siri ‘yi kullanarak mesaj atmanız mümkün oluyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde duyurulan telekonferans özelliği de son sürüm ile birlikte tüm iOS kullanıcılarına ulaşmış oluyor. Bu yeni özellik aynı anda dört kullanıcının görüntülü görüşme yapmasına olanak sağlıyor.

WhatsApp Görüntülü Grup Görüşme Özelliği Nasıl Kullanılır?

WhatsApp ‘ın görüntülü grup görüşme özelliğini kullanmak için öncelikle arkadaşlarınızdan birini görüntülü olarak aramanız gerekiyor. Görüşme başladıktan sonra görüntülü sohbet ekranının sağ üst köşesinde yer alan kamera simgesine dokunun ve gruba katılmasını istediğiniz arkadaşlarınızı WhatsApp kişileriniz arasından seçin. Bu özelliğin aynı anda en fazla dört kullanıcının görüntülü görüşme yapmasına izin verdiği unutmayın. Ayrıca, aynı yolu izleyerek sesli grup görüşmesi yapmanız da mümkün. Farklı olarak, arkadaşlarınızı gruba davet ederken kamera yerine telefon simgesine dokunmanız gerekiyor. Uygulama üzerinden yapılan görüşmelerin uçtan uca şifreli olduğunu bilmenizde de fayda var. Yani hem sesli hem de görüntülü görüşmelerde güvenlik konusunda endişelenmenize gerek yok.